Gandi dobio spomenik u Londonu

Izvor: Mondo, 14.Mar.2015, 15:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gandi dobio spomenik u Londonu

Spomenik lideru pokreta za nezavisnost Indije Mahatmi Gandiju otkriven je danas u Londonu.

Bronzani kip Gandija, koji se zalagao za oslobođenje od britanskih kolonizatora, uzdiže se na Trgu parlamenta, gde se, kako navodi Rojters, uglavnom nalaze spomenici slavnih ličnosti koje su služile Britanskom carstvu, među kojima onaj Vinstona Čerčila, protivnika nezavisnosti Indije.

Čerčil, koji je prezirao Gandija i njegove metode, izjavio je 1931. godine da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << "mučno videti Gandija, pravnika koji se sada predstavlja kao fakir, kako šeta polugo ispred Velike palate u Indiji".

Međutim, skoro sedam decenija pošto je Indija 1947. godine stekla nezavisnost od Velike Britanije prvenstveno zahvaljujući Gandijevoj mirnoj kampanji građanske neposlušnosti, dve zemlje imaju veoma snažne odnose i nastavljaju da unapređuju ekonomsku saradnju.



Spomenik u Londonu, visok 2,7 metara, otkrio je indijski ministar finansija Arun Džajtlej, u prisustvu britanskog premijera Dejvida Kamerona, povodom obeležavanja 100. godišnjice Gandijevog povratka u Indiju iz Južne Afrike.

"Ovo je obeležje važnog istorijskog trenutka kada proslavljamo snažne veze između naše dve zemlje", rekao je Džantlej.

"Indija i Velika Britanija dele iste vrednosti i mi smo ravnopravni partneri. Dugotrajno prijateljstvo je samo jedna od mnogih ostavština Gandija", dodao je on.

Kameron je izjavio da je spomenik dokaz posebnog prijateljstva između najstarije demokratije na svetu - Britanije, i one najmnogoljudnije - Indije.

"Ova statua je veličanstvena počast jednoj od najistaknutijih ličnosti u istoriji svetske politike", rekao je britanski premijer. "Mnoga od njegovih učenja i danas su jednako vredna kao i u njegovo vreme."

Na ceremoniji su se obratili i indijska filmska zvezda Amitab Bačan i Gandijev unuk Šri Gopalkrišna Gandi.

Autor spomenika je britanski skulptor Filip Džekson, a kip je inspirisan fotografijom Gandija koji stoji ispred kabineta britanskog premijera 1931. godine.

Odbor koji je prikupljao novac za izradu statue odlučio je da Gandijev kip bude niži od ostalih na trgu pošto je Gandi smatrao sebe čovekom iz naroda.

Gandijev spomenik nalazi se između kipova bivšeg američkog predsednika Abrahama Linkolna i južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele.
Pogledaj vesti o: London

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.