Izvor: TvojPortal.com, 11.Maj.2012, 08:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Naprednjaci optužuju, OEBS: Izbori bili fer
Izvor:pressonline Kontejner - Nikolić i Vučić ispred Skupštine pokazali džak sa 3.000 glasačkih listića. RIK i Cesid tvrde da neregularnosti nije bilo
Lider SNS-a Tomislav Nikolić optužio je DS da je „brutalno pokrao izbore 6. maja", a kao dokaz su ispred Doma Narodne skupštine doneli džak sa 3.000 glasačkih listića koje su pronašli u kontejneru.
RIK i Cesid ipak tvrde da je izborni proces protekao potpuno regularno, dok iz OEBS-a navode da su izbori bili fer. S druge strane, Koštunica traži od RIK-a da hitno odgovori na optužbe naprednjaka, dok Dveri najavljuju proteste.
SNS: Uhvatili smo ih u krađi
Teške optužbe .... Nikolić i Vučić juče ispred skupštine istresli džak s 3.000 listića
- Izbore treba oboriti, a DS zbog organizovanja izborne krađe više ne bi trebalo da nastupi ni na jednim izborima. Uhvatili smo ih u krađi glasačkih listića i dokazaćemo zašto nismo pobedili sa 15 odsto razlike, kolika je otprilike naša snaga - kazao je Nikolić.
Aleksandar Vučić je rekao da su, prema njegovim informacijama, lažni listići štampani u Poljskoj, a preko mađarske granice stigli su u Srbiju i podeljeni članovima biračkih odbora iz vladajuće koalicije kako bi ih oni zamenili, i dodao da će zato naredni izbori „biti bolje obezbeđeni" kako se ne bi ponovila krađa.
Izvršni direktor Cesida Marko Blagojević, međutim, tvrdi da su zloupotrebe na izborima moguće, ali da se u svakom telu za sprovođenje izbora nalaze predstavnici svih izbornih lista i svih predsedničkih kandidata i da mu je zato neobično da „promakne izborna krađa".
On je dodao da se „obično prvo posumnja na vlast", ali da postoji piramida izborne administracije u kojoj se nalaze predstavnici svih partija i koju ne čini samo vlast.
- U svakom biračkom odboru i telu za sprovođenje izbora nalaze se predstavnici svih izbornih lista i svih predsedničkih kandidata koji učestvuju na izborima. Zato mi je neobično da pored 50-60 ljudi promakne izborna krađa takvih razmera o kojoj se govori - kazao je Blagojević.
Predsednik RIK-a Predrag Grgić naveo je da tvrdnje SNS-a nemaju nikakvog smisla.
Ocene političkih analitičara na optužbe za pljačku izbora
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković:
- To je klasično podizanje tenzije pred drugi krug predsedničkih izbora. Da je postojala izborna krađa, predstavnici stranaka koji su sedeli u biračkim odborima tih stranaka koje se osećaju oštećenim uložili bi pravovremeno prigovor ili ne bi uopšte potpisivali zapisnike na biračkom mestu. Prigovori bi bili osnovani da su odmah uloženi, a ovako sve liči na pokušaj da se izborni proces dramatizuje u medijima i da se podstaknu njihove pristalice da izađu na glasanje i da se pojača negativan naboj prema vlasti.
Toplica Spasojević:
- RIK je objavio da je sve bilo regularno, te i ako postoje neke nepravilnosti, to može jedino da bude nešto jako sitno. Pretpostavljam da SNS razmišlja sada o prljavoj kampanji jer, ako je tačno, postoje zakoni i treba da se držimo njih kao civilizovana i uređena zemlja, te ovo treba da se pokrene na zvaničan način, a ne da se priča okolo-naokolo.
Pravnik Boža Prelević:
- Treba sačekati da pokažu dokaze ako ih imaju, a pitanje je da li ti dokazi upućuju na to da su izbori neregularni ili da negde nešto nije bilo ispravno. Analitički bih procenio da nisu na dobrom putu da formiraju vladu jer osporavaju izbore, ali mora se videti da li zaista imaju dokaze i kakve. S druge strane, imali su i dokaz za Bojovića, pa ne znam šta se s tim desilo. Ako i imaju neki dokaz, mnogo je pametnije da ga pokažu javnosti nego da tvrde da ga imaju, a neće da pokažu - kaže Prelević.
- U biračkim odborima zastupljene su sve stranke, te su na licu mesta mogle da vide sve nepravilnosti - kazao je Grgić.
OEBS: Izbori su bili fer
Portparol OEBS-a Frane Maroević rekao je Tanjugu da je Organizacija za demokratski razvoj i ljudska prava (ODIHR) konstatovala da su izbori bili otvoreni i izuzetno konkurentni. On je podsetio na već saopštenu ocenu OEBS-a da su svi učesnici izbornog procesa izrazili uverenost u regularnost izbornog procesa i prihvatili rezultate.
Specijalni koordinator posmatračke parlamentarne misije OEBS-a Mateo Mekači ocenio je da su izbori izvedeni u mirnoj atmosferi i da su svi učesnici izbornog procesa izrazili uverenost u regularnost izbornog procesa i prihvatili rezultate.
- Čestitam srpskom narodu na tom uspehu - rekao je Mekači i istakao da su građani i političke elite pokazali da odlučno napreduju ka izgradnji punopravne demokratije.
Nikolić: Uteraćemo strah u kosti političkim protivnicima
Nikolić se obratio juče mladim aktivistima SNS-a u Domu omladine u Beogradu tvrdeći da je „rezervoar" iz kojeg se kradu glasovi 500.000 nepostojećih i mrtvih koji su upisani u birački spisak, i dodao da će do 20. maja „uterati strah u kosti političkim protivnicima da i ne pomisle na krađu".
Mladima je poručio da ne veruju čoveku koji kaže da želi da bude predsednik svih građana, a neće da da ostavku na sve funkcije u stranci.
- On ostaje zauvek zakovan na mestu predsednika svoje stranke. Tako nas je vodio Boris Tadić - rekao Nikolić, i dodao da će on, ukoliko bude izabran za predsednika Srbije, podneti ostavku na sve funkcije u stranci.
Koštunica: RIK treba da odgovori otkud listići na ulici
Predsednik DSS-a Vojislav Koštunica ocenio je da je zapanjujuća i za demokratski poredak poražavajuća činjenica da je na hiljade glasačkih listića pronađeno na ulici i ocenio da to govori da je došlo do grubih krađa na izborima.
- Od RIK i nadležnih državnih organa zahtevamo da u najhitnijem roku daju precizan odgovor otkud se na hiljade izbornih listića našlo na ulici. Isto tako od RIK-a zahtevamo hitno objašnjenje kako je moguće i ko je odgovoran što je štampana 261.000 više izbornih listića za izbore na Kosovu i Metohiji - naveo je Koštunica u pisanoj izjavi.
Posmatrači OEBS-a, kako je potvrdio Maroević, prema izveštaju, primetili su da su birači imali mogućnost širokog izbora između različitih političkih opcija, a takmičari su mogli slobodno da vode kampanje.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka, Maja Nikolić, Tomislav Nikolić, Dveri












