Sudija očajan, Barsa lako sa Rajom do istorije

Izvor: B92, 03.Mar.2016, 23:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbaleri Barselone savladali su Rajo Valjekano sa 5:1, u poslednjem meču 27. kola španske Primere i tako postavili novi rekord španskog fudbala.

Barselona je u jednom veoma čudnom meču u Madridu ostvarila novu ubedljivu pobedu, ali je mnogo udela imao sudija Injaki Bikandi.

Ovo je bila 35. uzastopna utakmica bez poraza čime je aktuelni šampion nadmašio učinak Real Madrida iz sezone 1988/1989.

Bikandi je bio veoma loš, kao i čitava njegova ekipa, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a Katalonci su zadržali osam bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Atletiko i 12 bodova viška u odnosu na Real.

Kao što je moglo da se očekuje, na stadionu ’Valjekas’ viđena je otvorena utakmica u kojoj je moglo da ’padne’ mnogo više golova. Obe ekipe igrale su napadački, a izabranici Paka Hemesa bili su hrabri i pretili iz kontri i polukontri.

Međutim, u 21. minutu golman domaćih Huan Karlos napravio je veliku grešku kada mu je ispala lopta posle cetaršuta sa desnog boka, prihvatio je Ivan Rakitić i poslao je u mrežu. Već u sledećem minutu bilo je 2:0, a odbrana Raja se potpuno raspala.

Inijesta je pronašao usamljenog Mesija u sredini, Argentinac je poveo loptu i odložio je do Nejmara koji je bio u ofsajdu, ovaj mu je vratio, a onda je usledila rutinska realizacija u bliži ugao.

Usledio je nešto mirniji tempo meča najviše zahvaljujući Luisu Suaresu koji nije mogao da se koncentriše i uđe u šansu, da bi u 42. minutu meč bio odlučen. Dijego Ljorente oštro je startovao na Rakitiću i dobio direktan crveni karton.

Drugo poluvreme bilo je još neobičnije – Mesi je posle stative Suaresa povisio na 3:0, da bi samo nekoliko minuta kasnije Manučo nastavio golgetersku seriju. Madriđani su odigrali akciju po desnoj strani, usledio je centaršut na drugu stativu, Bebe je odlično skočio i spustio loptu do saigrača gde je Manučo pored indolentnih defanzivaca ubacio u praznu mrežu.

Nije mnogo prošlo, a sudija je napravio još jednu grešku – posle prečke iz slobodnog udarca Nejmara, lopta je pala u noge Busketsu kojeg je oborio Itura i Rajo je ostao sa devetoricom. Crveni je po pravilima, iako se u ovakvoj situaciji obično ne svira, ali je vezista Katalonaca bio u ofsajdu prilikom šuta Brazilca, tako da je dosuđeni penal neregularan. Ipak, Huan Karlos je odbranio udarac vidno nervoznom Suaresu što je sedmi promašeni penal ’Blaugrane’ u ovoj sezoni.

To nije mnogo poljuljalo igrače Luisa Enrikea – Mesi je nešto kasnije kompletirao het-trik, da bi Arda Turan u finišu iskoristio odličan centaršut Matjea i svojim prvim golom za Barselonu postavio konačan rezultat.

U ostalim mečevima dana sigurne trijumfe su ostvarili Granada i Betis. Andalužani su u gostima Espanjolu slavili rezultatom 3:0, a strelci su bili Kastro, Pecela i Vargas.

Granada je dočekala Sporting iz Hihona i u veoma burnom meču trijumfovali sa 2:0 – El Arabi je sa bele tačke pokrenuo svoju ekipu u 72. minutu, da bi Sakses u samom finišu postavio konačan rezultat.