Izvor: RTS, 07.Feb.2022, 00:04

Senegal prvi put u istoriji prvak Afrike

Reprezentacija Senegala osvojila je Afrički kup nacija pošto je nakon penala savladala Egipat.
Senegal je prvi put u istoriji osvojio Afriku, a sada je posle penal lutrije savladao borbenu i odličnu ekipu Egipta.

Senegalci su 16 puta učestvovali na turniru, a dva puta su poraženi u finalu.
Sada im se sreća osmehnula, i to protiv rekordera po broju titula na afričkom kontinentu.
Sadio Mane je imao sjajnu priliku već na startu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << meča - u sedmom minutu, kada je Abdelmonem napravio prekršaj u svom kaznenom prostoru, a sudija pokazao na belu tačku.
Mane je šutirao, ali je golman Mohamed Abu Gabal, koji je činio čuda u dosadašnjem delu turnira, odbranio njegov udarac.
Imale su obe ekipe dobre šanse i u regularnom delu meča, tako i u produžecima, ali su mreže mirovale pa su penali odlučili kome će trofej.
Senegalci su prvi šutirali penal, Kulibali je bio siguran.
Zizo je pogodio za Egipat, a potom Dijalo za Senegal.
Abdelmonem je pogodio stativu u drugoj seriji, ali ni Senegal nije iskoristio svoj penal, tačnije Sar.
Hamdi je potom bio siguran, pa onda i Dijeng, a onda je Mendi obranio penal Mohamedu Lašinu.
Sadio Mane je stavio loptu na kreč, Abu Gabal je pročitao i skočio na pravu stranu, ali je udarac Manea bio nezaustavljiv.
Treće mesto osvojio je domaćin Kamerun, koji je dan ranije, u meču za treće mesto savladao Burkinu Faso 3:3 - 5:3 penalima.