Izvor: Nezavisne Novine, 11.Mar.2016, 16:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počinje najbrža leteća serija na svijetu
Nova sezona Red Bull Air Race svjetskog šampionata počinje u toku dana u Abu Dabiju.
Glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata obećava da će ovo biti najuzbudljivije otvaranje sezone u posljednjih devet godina.
Ove godine u trkama će učestvovati ukupno 14 pilota takmičara. Grupa je podmlađena novim pilotima, novim članovima tima, novom tehnologijom i novim formatom takmičenja, a da ne spominjemo upražnjeno mjesto na vrhu rang liste poslije penzionisanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << Pola Bonoma, svjetskog šampiona iz 2015. godine.
Tokom probnog trening leta koji je predvodio Australijanac Met Hol, piloti Kirbi Čemblis iz Amerike i Nikolas Ivanof iz Francuske vinuli su se iznad Abu Dabija koji se sve više širi i samim tim mijenja svoj izgled svake godine.
Glavni grad Emirata je širom svijeta poznat po svojim arhitektonskim inovacijama, a kranovi koji se nalaze po cijelom gradu svake godine izrode novo arhitektonsko čudo.
Leteći u svojim trkačkim avionima, letački trio je mogao sve to da vidi, od poznatih kupola Palate Emirata i lukova mosta šejika Zajeda, do nevjerovatnog kontrasta između nepreglednih pustinja u unutrašnjosti i ljudski uzgojenog zelenila na obali.
Holovo vođstvo na stazi je bilo simbolično, imajući u vidu njegovu reputaciju. Pošto je u 2015. godini završio drugi u šampionatu iza Bonoma, koji se na kraju prošle sezone penzionisao, Hol je pilot kojeg će svi juriti, jer i on juri svoju prvu titulu.
Australijanac će morati da iskoristi sav svoj arsenal, kako bi odbio Čemblisa i Ivanofa, ali i ostatak pilota, uključujući Austrijanca Hanesa Arha, Čeha Martina Šonku, ali i po prvi put pilota sa Balkana Petera Podlunšeka iz Slovenije.
Što se tiče formata takmičenja, on će u odnosu na prošlu sezonu biti promijenjen, a fokus će biti više na postignutom vremenu što će istaći sposobnosti pilota i njihovih timova. 14 pilota takmičiće se po eliminacionom sistemu za prolaz u narednu fazu takmičenja, a grupu će popuniti najbrži gubitnik iz kvalifikacija.
U drugoj rundi takmičenja, osam pilota će se takmičiti na osnovu vremena koje su postigli u prvoj rundi takmičenja. Tako će se najbrži pilot takmičiti protiv pilota sa osmim vremenom, drugi sa sedmim i tako dalje. Pobijednik svake trke prolazi među finalnih četiri.
Još jedna promijena u sistemu takmičenja se odnosi na takmičenje po parovima. U slučaju da ni jedan pilot ne uspije da ostvari validno vrijeme u narednu rundu takmičenja će proći drugi ’najbrži gubitnik’.
“Mi konstantno težimo da poboljšamo format takmičenja kao i da obezbjedimo jednake uslove za sve takmičare. U 2015. godini smo imali isti sistem uparivanja u prvoj i drugoj rundi takmičenja. Sada je to promijenjeno i vrijeme ostvareno u prvoj rundi direktno utiče na raspored takmičenja u drugoj rundi“, objasnio je direktor trke Džim DiMateo,
„Verujemo da je ovaj sistem takmičenja daleko pravičniji za pilote i da će poboljšati takmičenje na svim lokacijama, a posebno rezultate”.
Nastavak na Nezavisne Novine...





















