Nikola Pilić savetnik u našoj teniskoj reprezentaciji

Izvor: Politika, 19.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikola Pilić savetnik u našoj teniskoj reprezentaciji

Po pozivu porodice Đoković, nekadašnji jugoslovenski reprezentativac i proslavnjeni trener biće u štabu Srbije za meč protiv Australije

Jedan od najpoznatijih teniskih stručnjaka na svetu Nikola Pilić (67) biće savetnik u Dejvis kup reprezentaciji Srbije u narednom periodu, saopšteno je na zvaničnom sajtu Teniskog saveza Srbije. Saradnja Pilića i Teniskog saveza Srbije (TSS), do koje je došlo zahvaljujući pozivu porodice Đoković, kako se ističe u saopštenju Saveza, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << počeće uoči meča za plasman u Svetsku grupu Dejvis kupa u kojem se reprezentacija Srbije sastaje sa Australijom. Taj meč održaće se od 21. do 23. septembrau Beogradskoj areni. Pilić će biti i glavni savetnik našeg novog selektora Bogdana Obradovića.

– Verujem da reprezentacija Srbije ima veliku šansu da savlada Australiju i da se plasira u najjaču grupu, iako su na strani Australijanaca tradicija i iskustvo. Već 70 godina Austraija je u Svetskoj grupi. Ima Lejtona Hjuita, Krisa Gučonea i sjajan dubl. Ali, potrebno je da verujemo u sebe i napravimo vruću atmosferu, i uspeh neće izostati, – rekao je Pilić.

Inače, Pilić je teniski stručnjak svetskog renomea. Bio je proslavljeni igrač, reprezentativac kasnije trener i selektor koji je sa selekcijama Nemačke i Hrvatske osvojio Dejvis kup takmičenja – čuvenu "salataru". Za Dajvis kup reprezentaciju Jugoslavije igaro je od 1961. do 1967. i od 1974. do 1977. Bio je jedan od najboljih igrača na svetu 60 i 70-tih godina prošlog veka. Igrao je u finalu Otvorenog prvenstva Francuske u pojedinačnoj konkurenciji 1973. godine, a osvojio je torfej u konkurenciji parova na Otvorenom prvenstvu SAD 1970. Kao selektor sa Dejvis kup reprezentacijom Nemačke osvojio je "salataru" 1988, 1989. i 1993. a sa selekcijom Hrvatske 2005.

U Minhenu je napravio tenisku akademiju koja je postala jedna od najpoznatijih i najpriznatijih u svetu. Radio je sa mnogim vrhunskim svetskim igračima, a jedan od njegovih đaka je i naš as Novak Đoković koji se u Pilićevom kampu kalio od njegove 12 do 15.

Upravo je ta veza između Đokovića i Pilića jedan od najvećih razloga zbog kojeg je ovaj proslavljeni teniski stručnjak odlučio da pomogne srpkom timu u borbi za ulazak u Svetsku grupu, sa tendencijom da se već naredne godine dođe i do trofeja. Na tom putu prva prepreka je Australija preko koje put vodi u elitu. Zbog svega ovog i ogromnog iskustva koje u sebi nosi Pilić njegova pomoć će mnogo značiti srpskoj reprezentaciji.

S. R.

[objavljeno: 19.08.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.