Izvor: Mondo, 15.Mar.2013, 20:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
F1: Šta je sa "meklarenima"?
Na pisti Melburn Park u nedelju u 7 časova ujutru po našem vremenu počinje nova, 64. sezona u Formuli 1, poslednja u kojoj će bolidi u sebi nositi 2,4 litarske V8 motore (zameniće ih 1,6 litarski V6 motori sa turbo punjačima).
Dvostruki uzastopni šampion Sebastijan Fetel iz Red Bula bio je najbrži na prvom treningu u Australiji u petak, a u subotu od 7 časova, posle zvaničnih kvalifikacija, ta vremena postaće zvanična i rasporediti 22 vozača iz 11 timova uzduž startno-ciljnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << pravca.
"Ako se po jutru dan poznaje", Meklaren Mercedes imaće mnogo problema na startu sezone.
U borbu za novu titulu prvaka u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji, koja će trajati 19 rundi i biti završena 24. novembra, ulaze petorica šampiona sveta, jedan aktuelni i četvorica bivših: Kimi Raikonen (Lotus), Fernando Alonso (Ferari), Luis Hamilton (Mercedes) i Dženson Baton (Meklaren).
Upravo je Baton bio najveći "flop" u petak, jer je zabeležio tek 11. vreme (1:28,294), što je skoro 2,4 sekunde sporije od Fetela. Ljubimac domaće publike Mark Veber bio je 25 stotinki sporiji od kolege Fetela.
VREMENA:
1.Sebastijan Fetel/Nemačka/Red Bul/1:25,908
2.Mark Veber/Austrlaija/Red Bul/1:26,172
3.Niko Rozberg/Nemačka/Mercedes/1:26,322
4.Kimi Raikonen/Finska/Lotus/1:26,361
5.Romen Grožan/Francuska/Lotus/1:26,680
6.Fernando Alonso/Španija/Ferari/1:26,748
7.Luis Hamilton/V. Britanija/Mercedes/1:26,772
8.Felipe Masa/Brazil/Ferari/1:26,855
9.Adrijan Sutil/Nemačka/Fors Indija/1:27,435
10.Niko Hulkenberg/Nemačka/Zauber/1:28,187
U prvom izlasku na stazu u novom bolidu, Mercedesovom, dugogodišnji as Meklarena Hamilton uspeo je da zabeleži sedmo vreme i bio sporiji od starosedeoca u nemačkom timu, Rozberga, koji je bio treći iza Red Bulovog tandema.
Fetel je i u petak pre podne po lokalnom vremenu imao najbolje vreme, a u drugom delu testiranja u jednom trenutku ga je na ekranu spustio Veber, što je svetskog šampiona nateralo da "reaguje" krugom bržim od minut i 26 sekundi i pošalje poruku konkurenciji da će i ove sezone biti prvi favorit.
A, Meklareni? Iza Batona na 11. mestu stigao je Hamiltonov zamenik (ili naslednik) Serhio Perez, 13. vremenom u konkurenciji 22 vozača.
"Bilo je veoma teško danas, razočarani smo rezultatima. Mogu da kažem da nam je ovo bio jedan od najtežih dana u pripremi starta sezone. Trenutno, ne možemo da shvatimo kako da izvučemo maksimum iz ovog automobila. Radićemo noć i dan do starta trke", rekao je šef trofejnog tima Martin Vitmarš.
S ove distance deluje kao da je Hamilton uradio pravu stvar kada je napustio tim s kojom je 2008. godine osvojio titulu prvaka, zbog čega je naširoko u Britaniji bio kritikovan. Kao Britanac koji će voziti za Nemce, uz kolegu Nemca, Hamilton će i sam morati da prevaziđe određene slabosti novog bolida.
I on i Rozberg imali su problema sa menjačem u petak.
Vožnje u petak prošle su sa dva izletanja: Žan-Erik Vernj (Toro Roso) i Gido van der Garde (Katerhem).
(MONDO, foto: FoNet/AP)










