Izvor: RTS, 03.Apr.2015, 17:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Porfirije: Paljenje zastave je nehrišćanski čin
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije smatra da je pominjanje tenkova, pretnje, ratno huškanje i paljenje državne zastave predstavlja nehrišćanski i anticivilizacijski čin koji nanosi štetu odnosima Srbije i Hrvatske.
Porfirije smatra da se radi o postupcima u čiju verodostojnost najmanje veruju sami izvođaći tih performansa, prenosi Tanjug.
"Ističem, da je krajnje neodgovorno, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kako od samih izvođača tako i od nekih medija, što porukama truju mlade generacije i produbljuju njihove traume i traume njihovih roditelja", navodi Porfirije u saopštenju obajvljnom na sajtu Srpske pravoslavne crkve.
Porfirije smatra da su takvi postupci potpuno van životnog konteksta i nemaju podrušku srpskog naroda i društva.
"Tragično je što su pretnje upućene u vreme smirivanja i praštanja, u vreme Vaskršnjeg posta", poručuje mitropolit zagrebačko-ljubljanski.
Ističe da takve pretnje najveće uznemirenje izazivaju kod pravoslavnih vernika koji žive u Hrvatskoj, a koji zbog tih ili sličnih postupaka i izjava mogu pretrpeti najveću štetu.
"Smatram da odgovorne ličnosti u vladama Srbije i Hrvatske, radi dobra dva naroda treba da nasatave putem mira, saradnje i usaglašavanja interese naroda i države", kaže Porfirije.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj u sredu je zapalio zastavu Hrvatske ispred Palate pravde u Beogradu.









