
Izvor: B92, 19.Okt.2010, 19:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HR: Lekari vršili nelegalni abortus
Zagreb -- Hrvatska policija uhapsila je sedam lekara specijalista, za koje sumnja da su počinili čak 103 krivična dela, uključujući i protivpravne prekide trudnoće.
Lekari su obavljali prekide neželjenih trudnoća pa su za takve zahvate naplaćivali između 1.000 i 2.500 kuna, koje su zadržavali za sebe.
U lekarskoj dokumentaciji lažno su prikazivali abortuse kao medicinski opravdane zbog, navodne, patološke trudnoće, pišući fakture i naplaćujući od Zavoda >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za zdravstveno osiguranje, čime su ga oštetili za znatnu sumu novca.
Jedan od lekara za svoje prisustvo porođajima tražio je od porodilja po 500 evra.
Policija je do sada utvrdila da su petorica lekara iz Varaždina, po jedan iz Koprivnice i Bjelovara počinili ukupno 103 krivična dela zloupotrebe položaja i ovlašćenja, podsticanja na izvršenje zloupotrebe položaja i ovlašćenja, falsifikovanja službene isprave i protivpravnog prekida trudnoće.
Lekari specijalisti krivična dela su počinili zloupotrebljavajući svoj položaj da bi stekli protivpravnu imovinsku korist.