Crna Gora na molbu Italije odlučila da primi do pet migranata

Izvor: NoviMagazin.rs, 06.Sep.2018, 22:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crna Gora na molbu Italije odlučila da primi do pet migranata

Crna Gora prihvatiće do pet od oko 150 migranata zarobljenih na brodu u luci u Siciliji, odlučila je danas crnogorska vlada odgovarajući na molbu Italije da prihvati dio migranata.

"Vlada je izrazila spremnost da Crna Gora, uvažavajući principe humanosti i solidarnosti sa ljudima u nevolji kao tradicionalne vrijednosti crnogorskog društva potvrđene mnogo puta u našoj istoriji, prihvati do pet migranata", saopšeno je posle sednice Vlade.

Dodaje se da je odluka >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << doneta jednoglasno i da ovom odlukom Vlada Crne Gore potvrđuje  "posvećenost evropskom sistemu vrednosti i afirmiše ljudsko dostojanstvo".

Italija je od Crne Gore tražila da prihvati deo migranata zarobljenih na brodu “Dićoto” u sicilinanskoj luci Kataniji.

Italija se nije određivala u očekivanjima i njen ambasador je, uoči odluke Vlade u Podgorici, saopštio da je "svaka pomoć, u skladu sa mogućnostima države, dobrodošla".

Oko 150 migranata, uglavnom iz Eritreje, zarobljeno je u sicilijanskoj luci Katanija, jer im italijanska vlada ne dozvoljava da se iskrcaju na njeno tlo, dok i druge evropske zemlje ne pristanu da preuzmu deo njih.

Ranije je objavljeno da je Albanija ponudila da prihvati 20 migranata, a Irska između 20 i 25 sa broda "Dićoti" koji je danima "zarobljen" na Siciliji.

U Crnoj Gori se nalazi oko 120 migranata koji su smešteni u Centru za tražioce azila u Spužu i u alternativnom smeštaju na Koniku, a najčešće dolaze iz Sirije, Avganistana, Pakistana. Nadležni su registrovali ove godine porast broja migranata koji preko Albanije i Crne Gore pokušavaju da se domognu EU, a taj broj je u pojedinim mesecima bio i do osam puta veći u odnosu na isti preriod prošle godine.

Prema podacima policije, u prvih šest meseci 2018. godine registrovano je ukupno 2.113 migranata koji dolaze rutom Turska - Grčka - Albanija - Crna Gora, a većinom se radi o državljanima Sirije, Pakistana, Alžira i Maroka. Po podnošenju zahteva za azil, većina njih ne sačeka ishod postupka već ilegalno pokušava da se prebaci u zapadnu Evropu, preko Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Povezane vesti

Crna Gora na molbu Italije odlučila da primi do pet migranata

Izvor: EurActiv Srbija, 07.Sep.2018, 11:12

Crna Gora će prihvatiti do pet od oko 150 migranata zarobljenih na brodu u luci u Siciliji, odlučila je crnogorska vlada odgovarajući na molbu Italije da prihvati deo migranata. Vlada je istakla da tom odlukom Crna Gora potvrdjuje "posvećenost evropskom sistemu vrednosti i afirmiše ljudsko dostojanstvo".. Opširnije..

Nastavak na EurActiv Srbija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.