Izvor: B92, Tanjug, 25.Feb.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Đelić: Srbija može još da se zaduži
Beograd -- Srbija može da se zaduži tri do četiri milijarde evra, a da ne ugrozi likvidnost, ocenio je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
Đelić je kazao da je prostora za dodatno zaduživanje ima jer je Srbija sa učešćem javnog duga u bruto domaćem proizvodu manjim od 25 odsto, nisko zadužena zemlja. "Na nama je da taj prostor najbolje upotrebimo, jer jednom kada ga upotrebimo više se neće ponovo pojaviti za sledećih 10 godina", istakao je on. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Prema Đelićevim rečima, dodatno zaduživanje ne bi smelo da ode na tekuću potrošnju, odnosno u plate i penzije, već u ono što će unaprediti stanje u državi, kao što su Koridor 10, železnica, lokalna infrastruktura, podrška izvoznicima.
On je napomenuo da je jedno od merila za ulazak u dalje finansijske evropske integracije, da učešće javnog duga u BDP-u ne premaši 60 odsto, a neke zemlje, kao što je Mađarska, imaju dug od 100 odsto BDP-a, tako da je Srbija nisko zadužena.
Đelić je istakao da Vlada Srbije radi sve što je u njenoj moći da ne uđe u recesiju, podsetivši na paket mera za likvidnost i investicije privrede, kao i povoljne potrošačke kredite, a, kako je dodao, na "proleće i leto dolazi talas investicija u infrastrukturu".
On je kazao da treba sačekati dolazak Misije Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiju polovinom marta, kada će se znati sve "koordinate", što se tiče privrednog rasta i javnih finansija Srbije, kao i dodatne podrške koju Srbija može dobiti od MMF-a.
"Možemo se zadužiti za nekoliko miljardi evra"
Izvor: EMportal, 25.Feb.2009
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da Srbija može da se zaduži za nekoliko milijardi evra, a da to ne ugrozi likvidnost i solventnost zemlje.
Đelić: Srbija može da se zaduži nekoliko milijardi evra
Izvor: Blic, 25.Feb.2009
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da Srbija može da se zaduži za nekoliko milijardi evra, a da to ne ugrozi likvidnost i solventnost zemlje..."Srbija je, prema učešću javnog duga u bruto društvenom proizvodu (BDP) od 25 odsto, nisko zadužena, tako da zemlja može da se zaduži...




