Izvor: B92, 26.Avg.2008, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SPC: Obustaviti sve sporove
Beograd -- Sinod Srpske pravoslavne crkve odlučio je da se obustave svi sporovi u vezi sa nedavnim događajima u manastiru Dečani na Kosovu.
U Patrijaršijskom domu u Beogradu završena je sednica Sinoda SPC, na kojoj se raspravljalo o sukobu unutar Eparhije raško-prizrenske. Novinarima je podeljeno saopštenjeu kome se navodi da episkop Artemije i njegovo sveštenstvo i monaštvo i verni narod imaju solidarnost i podršku čitave crkve.
Navodi se da je na sednici >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Sinoda jednodušno i jednoglasno odlučeno da se obustave svi sporovi vezani za nedavna zbivanja u manastiru Visoki Dečani, kao i odluke koji su povezane sa tim, a da će ključne odluke o ovom i drugim gorućim pitanjima doneti u dogledno vreme Sveti arhijerejski sabor SPC-a.
Sednica Sinoda Srpske pravoslavne crkve završena je nešto posle 13 časova. Sednici Sinoda u proširenom sastavu je, pored episkopa Artemija i Teodosije, prisustvovao i zagrebačko-ljubljanski mitropolit Jovan, ali niko od njih nije želeo da govori sa novinarima.
Zaključke sa sednice nije želeo da otkrije ni mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan, ali ni ostale vladike.
Događaje u Srpskoj pravoslavnoj crkvi prate i građani Kosova, koji kažu da su ogorčeni zbog raskola u svojoj eparhiji, a beogradska štampa nagađa da su ova dešavanja u crkvi uvertira za izbor novog patrijarha.
Artemije bez komentara
Podsetimo, posle odluke Artemija da smeni upravu manastira Dečani, Srpska pravoslavna crkva je na svom sajtu objavila dokument iz 2006, u kojem od raško-prizrenskog episkopa traži da reši pitanje vlasništva nad kućama koje poseduje suprotno crkvenim kanonima.
Ispred jedne od tih kuća, u Beogradu u Bistričkoj ulici zatekla ga je ekipa TV B92 u trenutku kada se vraćao sa sednice Svetog Sinoda. Ipak, episkop Artmije ni ovog puta nije želeo da govori pred kamerama.
Koliko su finansijska sredstava bitna u ovom sukobu pokazuju i mnogobrojni dokumenti o poslovanju raško-prizrenske eparhije.
Jedan od dokumenata do kojih je došao B92 govori o prodaji crkvenog zemljišta u Đakovici izvesnom Kolju Komaniju. Na tom zemljištu se nalazila samoposluga čija je površina 249 kvadratnih metara.
U toj prodaji Eparhiju je na osnovu sudskog ovlašćenja zastupao Ded Komani, a cena koju je kupac trebalo da plati do 30. maja 2007. godine je 150.000 evra. Taj novac Komani je trebalo da uplati na račun Kasabanke na ime Milivoja Markovića.
Sukob je nastao kada je vladika Artemije odlučio da smeni lipljanskog vladiku Teodosija. Prema mišljenju jednog od predstavnika kosovskih Srba Ranđela Nojkića, suština tog sukoba je u "materijalnim sredstvima".
Pred zasedanje se oglasio episkop Artemije koji je povodom dešavanja u manastiru Dečani ocenio da "podrška pobuni i neposlušnosti predstavlja presedan u istoriji" Srpske pravoslavne crkve.
Vladika Artemije navodi i da su odluke Sabora SPC iz maja 2006, koje su objavljene na Internet sajtu Crkve, nepotpune i da u pogrešnom svetlu predstavljaju sukobe u manastiru, kao i njegovu odluku o smeni uprave manastira.
Podsetimo, u toj odluci Sinod SPC-a poziva Artemija da se odrekne vlasništva nad nekretninama koje poseduje u Beogradu. Međutim, po Artemijevim rečima, ta priča je završena još pre dve godine, kada je i podnet izveštaj eparhije raško-prizrenske.
Eparhija: Pentagon i Velika Albanija
Prethodno je iz Eparhije raško-prizrenske stižu saopštenja u kojima se ocenjuje da se protiv vladike Artemija vodi medijska kampanja koordinisana "iz jednog centra".
U saopštenju se dodaje da "vladika mora po direktivi Pentagona biti uklonjen" jer je jedini koji "direktno stoji na putu konačne otimačine naše teritorije i stvaranja mafijaško-banditske tvorevine velike Albanije".
Srpski povratnici u metohijska sela uputili su apel Sinodu Srpske pravoslavne crkve da detaljno razmotri odluku vladike Artemija da smeni vladiku Teodosija i upravu manastira Visoki Dečani.
Predstavnik povratnika u opštini Klina Milorad Šarković izjavio je da je razgovarao sa predstavnicima povratnika i da su oni ogorčeni zbog neslaganja unutar crkve i da će koristiti svaki metod da podrže vladiku Teodosija i dečanske monahe.
"Da nije vladike Teodosija, mi ne bismo opstali ni materijalno, ni duhovno ni moralno ni jedan jedini dan", rekao je Šarković za KIM radio.
"Srebroljublje nadvladalo bogoljublje"
Ranđel Nojkić ocenjuje za B92 da je neophodno da Sinod Srpske pravoslavne crkve taj problem razreši jer su, u suprotnom, posledice ogromne.
"Mislim da su za ovaj sukob znali i Sinod SPC, pa i Sabor SPC, i da ga nisu rešili na pravi način. Ukoliko se taj problem trajno ne reši, mislim da će posledice biti daleko veće", kaže Nojkić.
Dok se odluka ne donese, javnost svakodnevno dobija uvid u funkcionisanje eparhije raško-prizrenske. Dokument u koji je B92 imao uvid, na primer, govori o predlogu vladike Artemija da se pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu pokrene postupak protiv međunarodne zajednice zbog onoga što je ona učinila Crkvi na Kosovu.
Reč je o Artemijevom pismu iz 2004. godine tadašnjim vladajućim strukturama u Beogradu. U njemu se predlaže da se za zastupnika Srbije pred tim sudom angažuje advokat iz Izraela Jakov Vejnrot. Artemije navodi da bi, po proceni advokata Vejnrota, taj postupak koštao 20 miliona dolara, ali da bi iznos mogao da bude plaćen u više rata.
Navodi se i da je, nakon objašnjenja da Crkva nema taj novac i da je Srbija u teškoj ekonomskoj situaciji, advokat Jakova Vejnrot obećao da će dovesti izraelsku kompaniju koja bi bila spremna da investira u Srbiju. Po njegovom predlogu, deo tih investicija bi onda mogao da se usmeri u pokrivanje troškova već pomenutog sudskog procesa.
Ovakav i njemu slični dokumenti u svakom slučaju pokazuju da se u osnovi sukoba vladika Artemija i Teodosija nalazi novac. Da je problem materijalne prirode, smatra i Ranđel Nojkić.
"Ne mislim da su ideološke razlike, niti da su duhovne, mislim da je pre svega razlog u nekim materijalnim sredstvima, koja ne bi smela da budu prisutna ili da imaju takav značaj u SPC. Rečeno običnim jezikom, čini mi se da je srebroljublje nadvladalo bogoljublje", rekao je Nojkić.
Podsetimo, odluci o smeni Teodosija, pored monaha manastira Dečani, protivi se i Sveti sinod koji je Artemijevu odluku nazvao nepromišljenom i neočekivanom.
Ocene sukoba
Jedan od predstavnika Srba sa Kosova Ranđel Nojkić prethodno je ocenio za B92 da je neophodno da se problem razreši jer su u suprotnom posledice ogromne.
"Mislim da su za ovaj sukob znali i Sinod SPC, pa i Sabor SPC, i da ga nisu rešili na pravi način. Ukoliko se taj problem trajno ne reši, mislim da će posledice biti daleko veće", rekao je Nojkić.
Novinar lista Politika Milenko Pešić podseća za B92 da sukob između vladika Artemija i Teodosija traje već duže vreme, odnosno od Memoranduma iz 2005. godine koji govori o obnovi crkava i manastira na Kosovu.
"Da nije Srpska pravoslavna crkva sa svojim monasima, sveštenicima ostala kao jedina institucija u onim delovima južno od Ibra, praktično je pitanje da li bi i Srbi, ono malo Srba ostalo tamo po enklavama", kaže on.
"Najbolje bi bilo da se nađe neko rešenje koje će smiriti te strasti jer to šteti ne samo SPC-u, već i srpskom narodu tamo i onima koji nameravaju da se vrate", kaže Pešić.
Novinar Politike Milenko Pešić navodi za B92 da je ovaj sukob uvertira za izbor novog patrijarha Srpske pravoslavne crkve.
"Funkcija patrijarha je doživotna, tako da praktično možemo da vidimo da SPC-om sada upravlja mitropolit Amfilohije kao najstariji episkop u svetom Sinodu", kaže on.
"Sabor koji je praktično u maju održan bez patrijarha, to je prvi Sabor od 1990. godine od kada je patrijarh izabran za poglavara, znači prvi put nije prisustvovao i on nije mogao da donese neka važne odluke jer bez patrijarhovog potpisa, saglasnosti te odluke ne mogu da važe. Tako da praktično ovo jeste neka priprema terena za budući izbor patrijarha", kaže on.
Verski analitičar Živica Tucić izjavio je da današnja odluka Sinoda Srpske pravoslavne crkve da se obustave svi sukobi oko manastira Visoki Dečani predstavlja odlaganje problema do Sabora SPC.
Tucić je agenciji Beta rekao da je ta odluka bolja od sukoba, ali da bi bilo najbolje da je postignuto rešenje, odnosno da je episkop Artemije povukao odluku o smenjivanju episkopa Teodosija sa mesta igumana manastira Visoki Dečani.
Tucić smatra da je današnjom odlukom Sinoda odluka Artemija o smeni Teodosija "obustavljena, ali ne i povučena".
Sinod pozvao na okončanje sporova u SPC
Izvor: RTS, 26.Avg.2008
Sveti Arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve završio je današnje redovno zasedanje, kome su po pozivu prisustvovali episkop raško-prizrenski Artemije i vladika lipljanski Teodosije. U saopštenju posle sednice kaže se da treba obustaviti sve sporove u Raško-prizrenskoj eparhiji. ...
SPC: Obustaviti sve sporove oko manastira Dečani
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 26.Avg.2008
Sinod Srpske pravoslavne crkve je na današnjoj sednici "jednodušno i jednoglasno" odlučio da se obustave svi sporovi u vezi sa nedavnim zbivanjima u manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji, saopštio je danas Sinod ..
Sinod: Obustaviti sve sporove u Raško-prizrenskoj eparhiji
Izvor: Kurir, 26.Avg.2008
BEOGRAD, 26. avgusta 2008. (Beta) - Sinod Srpske pravoslavne crkve je na današnjoj sednici "jednodušno i jednoglasno" odlučio da se obustave svi sporovi u vezi sa nedavnim zbivanjima u manastiru Visoki Dečani na Kosovu i Metohiji, saopštio je danas Sinod. Kako je saopšteno posle sednice koja je...

















