Izvor: S media, 17.Jan.2011, 18:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LDP: Cesidov predlog ne rešava deformacije
Lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je danas da Nacrtom zakona o izboru odbornika, koji je 2008. godine izradio Centar za slobodne izbore i demokratiju (Cesid), neće biti rešena nijedna od deformacija političkog sistema u Srbiji.
"Navodno zli lideri stranaka neće postati plemenitiji ako se do temelja uništi dosadašnji sistem, niti će gradjani više uticati na politički život ako se od njih bude tražilo da glasaju po sistemu koji nigde ne postoji, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << koji ne razumeju i to tako što će čitati knjigu sa nekoliko stotina ili hiljada kandidata na samom biračkom mestu", rekao je Jovanović Tanjugu.
Srbiji, prema rečima lidera LDP, treba što jednostavniji zakon, a ne "komplikovana mimikrija koja će gradjanima dodatno zgaditi demokratske institucije i oterati ih sa birališta".
LDP, kako je Jovanović istakao, nema ništa protiv da se odmah ukine vlasništvo stranaka nad mandatima i blanko ostavke ni protiv profesionalne izborne komisije, ali je protiv toga da se, zbog potreba "nekoliko samozvanih stručnjaka i stranaka", razara i ubija politički život.
Predlogom Cesida neće biti smanjen uticaj rukovodstva stranaka na izbor budućih odbornika i poslanika, budući da će stranka odlučivati o tome ko će od kandidata sa liste biti kandidat u kojoj izbornoj jedinici, a kandidate za koje želi da budu izabrani delegiraće u one jedinice u kojima ima najveću podršku, objasnio je Jovanović.
Cesidov nacrt zakona, prema njegovim rečima, nije sprovodiv na lokalnom nivou, a još gore posledice po politički sistem bi bile ako bi se on primenio i na izborima za Skupštinu Srbije.
"Cesid ne može da odgovori na nekoliko vrlo jednostavnih pitanja i zbog toga iznosi neistine i falsifikate činjenica. Naravno da ovaj sistem u sebi ima elemente većinskog, jer će po njemu teritorija opštine ili Srbije, u zavisnosti od izbora, biti fizički podeljena na izborne jedinice i svaki od kandidata će biti kandidat u jednoj od izbornih jedinica", naveo je Jovanović.
On je dodao da će granice i veličinu tih jedinica odredjivati trenutna politička većina, a to znači da će sve parametre kreirati po svojim potrebama.
LDP će, najavio je lider LDP, umesto toga insistirati na donošenju jasnog zakona o finansiranju stranaka, demontaži partijske države, afirmaciji slobodne političke konkurencije, uvodjenju profesionalne državne izborne komisija, promeni pravila za kampanju u medijima.
Cesid je ranije danas saopštio da je Nacrt zakona o izboru odbornika iz 2008. godine, koji se bazira na proporcionalnom sistemu, jedini konkretan predlog novog izbornog sistema na lokalnom nivou o kojem se, u ovom trenutku, može razgovarati, a novina u njemu jeste da će gradjani u okviru svoje izborne jedinice imati spisak kandidata, sa imenom i prezimenom, ali i sa stranačkom pripadnošću.
(Tanjug)















