Francuska: Do podneva veći odziv na izborima

Izvor: Akter, 13.Dec.2015, 21:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Francuska: Do podneva veći odziv na izborima

Odziv građana u drugom krugu regionalih izbora u Francuskoj do podneva je iznosio 18,57 odsto, saopštilo je ministarstvo unutrašnjih poslova

To je nešto više nego u prvom krugu pre nedelju dana, kada je na birališta izašlo 16,27 odsto upisanih birača, prenose francuski mediji.

Današnji izbori su poslednji u Francuskoj pre predsedničkih koji će se održati 2017. godine. Očekuje se da njihov ishod pokaže da li desničarski Nacionalni front (FN) može trenutnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << popularnost da pretvori u vlast.

Današnji odziv je takođe veći nego onaj u drugom krugu regionalih izbora 2010. godine, kada je do podneva glasalo 18,57 odsto birača.

U prvom krugu izbora, glasalo je ukupno 49,91 odsto građana sa pravom glasa.

Ojačana strahovima zbog izbegličke krize u Evropi i terorističkih napada Islamske države prošlog meseca u Parizu, u kojima je ubijeno 130 ljudi, partija Marin Le Pen ostvarila je rekordno dobar rezultat u prvom krugu izbora prošle sedmice.

FN je osvojio između 27,2 i 30,8 procenata glasova i na vrhu je liste u najmanje šest od 13 regiona.

Ova antiimigraciona, antievropska stranka, međutim, ne može da računa da je siguran pobednik ni u jednom od 13 regiona u današnjem drugom krugu, navodi Rojters.

To će u velikoj meri zavisiti od toga kako će se izjasniti levičarski glasači, nakon što se Socijalistička partija povukla iz trke u dva regiona gde je FN najbolje rangirana - na severu gde je Le Penova kandidat i na jugoistoku gde je kandidat njena nećaka Marion Marešal-Le Pen.

Ova partija pozvala je svoje pristalice da podrže konzervativce Nikole Sarkozija u ta dva regiona kako bi sprečili dolazak FN na vlast, a ankete javnog mnjenja pokazuju da bi birači mogli da se odazovu tom pozivu.

Ankete ipak nisu sprovedene za sve regione, a nekoliko njih koje su urađene, posebno na jugoistoku, predviđaju male razlike između kandidata.

Regionalni izbori su važan indikator političkog raspoloženja u Francuskoj pre predsedničkih izbora 2017. godine.

Ukoliko desnica u drugom krugu uspe da preuzme kontrolu nad regionima, imaće bolju bazu za preuzimanje vlasti na nacionalnom nivou.

U prvom krugu regionalih izbora, Republikanska partija desnog centra bivšeg predsednika Sarkozija, bila je druga, a vladajući socijalisti treći.

Nastavak na Akter...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.