Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Nov.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Četvrti dan u Skupštini o rebalansu budžeta
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas razmatranje preostalih amandmana na predlog rebalansa budžeta za ovu godinu, ali su česće govorili mimo dnevnog reda - o ekonomskoj situaciji, pravima Srba u Hrvatskoj, događajima u Hrtkovcima.
Poslanici opozicije ponovo su kritikovali vladu zbog neadekvatnih poteza koje preduzima povodom ekonomske krize i velikog broja radnika koji su u Srbiji ovih dana ostali bez posla.
Rasprava o poverenju vladi
Poslanik DSS-a Željko >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Tomić zatražio je hitno otvaranje rasprave o poverenju vladi, navodeći da je hiljadu radnika namenske industrije u Čačku, Pančevačkoj pivari i livnici u Kikindi ostalo na ulici.
Milica Vojić Marković iz iste stranke upozorila je da su stručnjaci procenili da će deficit u budžetu iduće godine dostići 50 milijardi dinara.
Ona je rekla da je MMF došao u Srbiju da potvrdi ono što ta stranka ističe, a to je da povećanje penzija do nivoa od 70 odsto prosecnih plata neće biti moguć iduće godine.
Kuda s vojskom, kasarnama i vojnim fabrikama?
Poslanik NS-a Miroslav Markićević pitao je ministra odbrane i vrhovnog komandanta Vojske Srbije "šta su naumili sa Vojskom, kasarnama i namenskom industrijom gde radi oko 5 hiljada ljudi."
On je istakao da je u Tehničkom remontnom zavodu u Čačku posle 60 godina zatvorena fabrika, a 361 radnik ostao bez posla.
Markićević je rekao da su neki od njih radili preko 30 godina, a 31. oktobra naišli na zatvorene kapije, zbog čega se spremaju na štrajk.
A Kovačevićev pritvor?
Milorad Buha (SRS) tražio je od nadležnih organa odovor kako teku pregovori sa Hrvatskom o vraćanju prava izbeglom srpskom stanovnistvu i zašto su ti pregovori tajni.
Radikali su pitali "ko montira proces Hrtkovci", odbacujući napise u pojedinim medijima da je Vojislav Šešelj iz Haga izdavao neređenja za sukob u Hrtkovcima.
Gordana Pop Lazić pitala je po kom osnovu je bila angažovana BIA i ocenila da su "strane obaveštajne službe uložile napor da do ovakvih situacija u Srbiji dođe da bi se ostvarili geopolitcki ciljevi SAD i Velike Britanije na Balkanu."
Radikali su zatražili i da se preispita odluka o određivanju pritvora Miladinu Kovačeviću i da se sa Amerikom primeni princip reciprociteta.
Ljubomir Kragović (SRS) predlozio je amandman da se povećaju sredstva namenjena Skupštini zajednica opština Kosova i Metohije.
Poneki amandman prošao
Ministar finansija Diana Dragutinović obavestila je poslanike da je vlada prihvatila nekoliko amandmana, navodeći da su to amandmani Miroslava Markićevića kojim se predviđa izdvajanje 12 miliona dinara za izgranju sportskih objekata za ljude sa posebnim potrebama.
Vlada je prihvatila amandman Milice Radović (DSS) o smanjenju troškova za apelacione sudove i njihovu preraspodelu opštinskim sudovima.
Prihvaćen je i amandman poslaničkog kluba manjina o drugačijoj raspodeli sredstva za nacionalne savete nacionalnih manjina.
Poslanici su do sada razmotrili 74, od ukupno 84, amandmana na predlog rebalansa kojim se predviđa povećanje deficita u državnoj kasi sa 40,9 na 45,8 milijardi dinara.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










