Kako nagovoriti lekara da kupi lek?

Izvor: B92, 11.Sep.2010, 13:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako nagovoriti lekara da kupi lek?

Savetovanje se u svetu farmaceutske industrije često pretvara u reklamni razgovor čiji je jedini cilj da se lek što bolje proda. U Nemačkoj takve razgovore sa lekarima u ime farmaceuta vode tzv. farmaceutski referenti.

Da bi lekari svojim pacijentima prepisivali baš određene lekove, ranije su dobijali lepe poklone, od laptop-računara do vikenda u Parizu za dve osobe. Danas se na lekare utiče i nešto suptilnijim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << metodama: nudi im se mogućnost da učestvuju u studijama kojima se ispituje dejstvo nekog leka i svoje iskustvo prodaju proizvođaču.

Farmaceutska industrija se mnogo trudi oko toga, jer Nemačka je treće po veličini svetsko tržište lekova. U Berlinu postoje seminari na kojima se lekari posebno pripremaju za ophođenje sa farmaceutskim referentima. Jedan od polaznika kaže: „Svakodnevno imamo posla sa nekim studijama, objavljuju se hiljade studija koje morate da čitate, a potrebna Vam je i određena doza skepse da biste mogli da sudite o njima."

(Ne)zavisne informacije

„Realnost je takva da farmaceutski marketing predstavlja značajno područje za lekara koji ima posla sa različitim izvorima informacija", kaže profesor klinike „Šarite", Folker Hes, i dodaje: „Smatram da je jedan od važnih ciljeva školovanja lekara i učenje kako da se odnose prema tom marketingu".

Farmaceutska industrija se stalno kune u princip zvani: istraživanja omogućuju ozdravljenje. Ali, istraživanja se obično sprovode u okolnostima o kojima javnost zna vrlo malo – gotovo ništa. Industrija stalno podseća na neophodnost saradnje, tvrdeći da od toga najveću korist imaju pacijenti. No, zna se da su informacije koje farmaceutska industrija objavljuje o svojim lekovima sve drugo samo ne nezavisne.

Izvor - Deutche Welle

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.