Izvor: Radio 021, 09.Nov.2018, 11:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trampova nova pravila - SAD pooštravaju uslove za azil

Migranti koji ilegalno uđu u SAD preko granice sa Meksikom više neće moći da podnesu zahtev za azil.

Migranti koji ilegalno ulaze u SAD preko granice sa Meksikom više neće moći da podnesu zahtev za azil, saopšteno je iz Trampove administracije.

Predsednik može da zaustavi migracije u „nacionalnom interesu", navodi se u saopštenju Ministarstva za unutrašnju bezbednost SAD.

Imigracija je bila jedna od glavnih tema Trampove kampanje pred srednjeročne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << izbore.

Često je u obraćanjima napadao karavan od nekoliko hiljada Latinoamerikanaca koji kroz Meksiko idu ka SAD, nakon čega je na granicu poslao vojsku i rekao da je reč o „invaziji" migranta.

Šta znači novo pravilo?AFP/GettyNedavno je podignut prvi deo Trampovog zida ka Meksiku

Pooštrena pravila znače da onima koji ilegalno uđu u SAD neće biti dozvoljeno da podnesu zahtev za azil.

To pravilo neće biti primenjivano retroaktivno, a očekuje se da ga Tramp uskoro potpiše, čime će stupiti na snagu.

Prema zakonu SAD, postoji pravna obaveza da se saslušaju zahtevi za azil, ukoliko migranti kažu da strahuju od progona u svojim zemljama.

Prema međunarodnom zakonu, njih smatraju izbeglicama.

Trenutno, ukoliko neko ilegalno uđe u SAD i dalje ima pravo da podnese zahtev za azil.

Pet ključnih stvari koje su doneli srednjoročni izbori u SAD

Prvi karavan s migrantima stigao u Meksiko Siti

Tramp: Teška vremena za mlade muškarce

Šta kaže kritika?

Američka unija za građanske slobode ističe da odluka Trampove administracije nelegalna.

„Zakon SAD izričito dozvoljava pojedincima da podnesu zahtev za azil bez obzira na to kako su ušli u zemlju", navode.

AFP/GettyKaravan migranata je stao u Meksiko Sitiju, na putu ka granici sa SAD

https://twitter.com/ACLU/status/1060659198298595328

Amnesti internešenal je takođe osudio nova pravila o azilantima, osuđujući „dehumanizujući retoriku" predsednika SAD.

Raniji pokušaji Trampove administracije da ograniči migracije izazvali su burnu političku i pravnu reakciju.

Tramp je u junu potpisao naređenje kojim se obećava da će „porodice biti zajedno", nakon što su na granici razdvajali decu i roditelje.

Nekoliko dana kasnije Vrhovni sud SAD podržao je njegov kontroverzni predlog o zabrani ulaska u Sjedinjene Države za državljane nekoliko zemalja sa većinski muslimanskom populacijom.

Niži sudovi su prethodno tu odluku ocenili kao neustavnu.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.