Povećane šanse da SAD napadnu Severnu Koreju

Izvor: Radio 021, 04.Sep.2017, 21:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povećane šanse da SAD napadnu Severnu Koreju

Šanse za američki napad na Severnu Koreju povećane su u poslednjih 48 sati, pošto je ministar odbrane SAD Džim Matis oštro reagovao na novu nuklearnu probu Pjongjanga, ocenio je američki časopis Forin polisi.

Posle nove nuklearne probe Pjongjanga, Bela kuća je najavila da će na svaku pretnju američkim ili teritorijama američkih saverznika doći masovan vojni odgovor.

Južnokorejski mediji javljaju danas da južnokorejska vojska veruje da je Severna Koreja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << spremna da lansira novu balističku raketu, najverovatnije interkontinetalnu. Predpostavljamo da bi Severna Koreja mogla da lansira interkontinentalnu balističku raketu, kako bi proverili da mogu da dosegnu nuklearnim projektilom SAD, rekao je ministar nacionalne beznednosti Južne Koreje Jang Kjoung-Su.

Kina je, posle sastanka kineskog i ruskog predsednika, Sia i Putina u Pekingu, upozorila Severnu Koreju da ne nastavlja sa planovima za novu probu balističke rakete. Istovremeno, Kina je pretnju američkog predsednika Trampa da će prekinuti trgovinu sa zemljama koje posluju sa Severnom Korejom ocenila kao neprihvatljivu i nepravednu.

Ono što apsolutno ne možemo da prihvatimo je da se u jednu ruku od nas očekuje veliki napor da se reši problem severnokorejskih nuklearnih kapaciteta, a da nam se istovremeno nameću bolne sankcije, poručio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.

Ni Moskva ne vidi da politika Vašingtona vodi ka smirivanju tenzija na korejskom poluostrvu. Rusija smatra da je politika pritiska na Pjongjang, da bi se zaustavio nuklearni program, pogrešna i uzaludna, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin.

Savet bezbednosti UN održao je sednicu zbog severnokorejske nuklearne probe. Od Pjongjanga se zahteva da odmah prestane sa lansiranjem balističkih raketa i probama nuklarnih bombi. Dosadašnje rezolucije SB nisu uticale na politiku režima Kim Džong Una.

Autor: N1

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.