Symbian je jednom bio talac, a Nokia je platila otkup

Izvor: B92, 18.Jun.2014, 15:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Symbian je jednom bio talac, a Nokia je platila otkup

Pre nego što je Nokia postala deo Microsofta i postala sinonim sa Windows Phoneom, kompanija je brinula o sasvim drugačijem OS-u: Symbianu.

Symbian je neko vreme bio najrašireniji operativni sistem za smartfone na svetu a sudeći po jednoj televizijskoj stanici u Finskoj, nije bilo lako starati se o njemu.

Nokia je navodno 2007. godine platila nekoliko miliona evra kako bi Symbianov ključ za enkripciju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ostao tajan, sudeći po televizijskoj stanici MTV News.

Stanica navodi da su kriminalci pretili da će ovaj ključ osloboditi u javnost, tako ostavljajući OS ranjivim na napade i malware zlonamernih programera.

Nokia je kontaktirala policiju u nadi da će uspeti da uhvati ova lica kada su pokušala da pokupe otkup. Međutim, nešto je pošlo po zlu – nakon što su kriminalci pokupili novac, policija ih je nekako izgubila.

Zlikovci, kod za enkripciju i Nokijina vreća sa novcem, nestali su.

Nekoliko novinskih agencija je nezavisno potvrdilo navode o otmici sa policijom, a ovaj incident se i dalje smatra aktivnim slučajem.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Symbian je jednom bio talac, a Nokia je platila otkup

Izvor: B92, 18.Jun.2014

Pre nego što je Nokia postala deo Microsofta i postala sinonim sa Windows Phoneom, kompanija je brinula o sasvim drugačijem OS-u: Symbianu...Symbian je neko vreme bio najrašireniji operativni sistem za smartfone na svetu a sudeći po jednoj televizijskoj stanici u Finskoj, nije bilo lako starati se...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.