RAME UZ RAME Kada bi Rusija i NATO izašle na crtu evo čime bi raspolagale

Izvor: Blic, 20.Jun.2015, 21:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RAME UZ RAME Kada bi Rusija i NATO "izašle na crtu" evo čime bi raspolagale

Iako se trenutno nalazi u ekonomskoj krizi, Rusija je povećala novčana ulaganja u vojsku i to dramatičnom brzinom. U isto vreme, članice NATO režu svoj budžet, a odnos Moskve sa Vašingtonom i Evropom je u najlošijem stanju u poslednjih nekoliko decenija.

Moderna ruska vojska obnavlja vojne zalihe i ulaže novac u njihovu modernizaciju.

Evo šta bi Rusija trenutno imala da ponudi, ukoliko >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bi stala rame uz rame sa NATO alijansom.

Novi ruski Armata borbeni tenk je jedan od najboljih na svetu. Planira se da do 2020. godine više od 2000 ovakvih tenkova bude u upotrebi. Predstavljeni su na ovogodišnjoj vojnoj paradi u Moskvi.

Nije sva moderna NATO oprema poreklom iz Amerike (iako većina jeste). Ovaj borbeni tenk Leopard 2A7 je napravljen u Nemačkoj i smatra se najcenjenijim tenkom na svetu.

Koalicija-SV 2S35 je novi ruski deo artiljerije koji se sam pokreće. Takođe je bio prikazan na paradi u maju.

Američki M109A6 Paladin je jedan od NATO oružja ekvivalentnih ruskoj koaliciji, sa 155-milimetarskim topom, koji je sluičan ruskoj Koaliciji

Za nekoliko godina, ruski kalašnjihovi AK-12 postaće standardno oružje u ruskoj vojsci i zameniće nekoliko starih modela.

Ova varijanta M16 automatske puške standardno je oružje američke vojske još od 1969. godine.

Ruski Sukhoi su-35 je namoderniji borbeni avion ove vojske. Posle test letova pre pet godina, ruska vojska planira da zvanično uvede ovaj avion u upotrebu.

NATO borbeni lovac poslednje generacije, F35, takođe ove godine postaje deo standardne postave američke vojske. On je brži od ruskog Su-35, ali sa kraćim dometom.

Admiral Kuznjecov, ruski najbolji nosač aviona, može da preveze i do 52 letelice i dugačak je preko 300 metara.

Kada se govori o nosačima aviona, NATO poseduje Džeralda R. Forda, koji je najbolji nosač na svetu i može da preveze 75 letelica.

Najbolji borbeni helikopter NATO vojske je AH-64 Apač i ima domet od 300 nautičkih milja i opremljen je "Hellfire" raketama.

Ruski Mi-28 Havok helikopter može da nosi četiri anti-tenkovska projektila.

Ruska verzija američkoj B1 bombardera, Tupolev Tu-160M je takođe modernizovan ove godine, sa poboljšanim oružjem i avionskim sistemom. Može da nosi i nuklearno oružje.

B-1 Lanser je jedna od letelica koje se najviše upotrebljavaju u američkoj vojsci. Ima domet od 12.000 kilometara, malo manje od Tu-160M.

Ruski S-300 datira iz doba SSSR-a i zvanično je počeo da se upotrebljava krajem sedamdesetih, ali se i danas koristi. Sposoban je da pogodi metu i do 150 kilometara udaljenosti.

MIM-104 Patriot projektil datira iz istog perioda kao S-300 i još uvek se koristi, samo što ima manji domet od ruskog.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.