Pao helikopter u Avganistanu, poginulo pet NATO vojnika

Izvor: RTS, 26.Apr.2014, 20:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pao helikopter u Avganistanu, poginulo pet NATO vojnika

Pet vojnika NATO poginulo je prilikom pada vojnog britanskog helikoptera na jugu Avganistana, saopštile su avganistanske vlasti.

Uzrok udesa helikoptera nije za sada poznat. Srušio se u oblasti Tahta Pul u jugoistočnoj provinciji Kandahar, oko 50 kilometara od pakistanske granice, rekao je portparol regionalne policije.

Naveo je da je pet pripadnika međunarodnih snaga poginulo ali nije znao uzrok pada helikopetara.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Ministarstvo odbrane Velike Britanije potvrdilo je da je helikopter britanski ali nije moglo da potvrdi državljanstvo poginulih.

Međunarodna vojna koalicija u Avganistanu saopštila je da ispituje okolnosti pada helikoptera i da nema izveštaja o neprijateljskoj aktivnosti u toj oblasti.

Portparol talibana je u SMS poruci novinarima rekao da su talibani srušili helikopter i da je ubijeno 12 stranih vojnika.

Najteža nesreća po broju mrtvih za koalicione snage u Avganistanu dogodila se 17. decembra 2013. kada je u padu helikoptera poginulo šest američkih vojnika.

Sa današnjih pet mrtvih ukupno je sedam pripadnika međunarodnih snaga ubijeno u Avganistanu ovog meseca.

Do sada ove godine poginulo je 23 strana vojnika, prema računici agencije AP, što je mnogo manje nego u istom periodu prošle godine pošto međunarodne snage smanjuju aktivnosti u pripremi za povlačenje ove godine i predaju avganistanskim bezbednosnim snagama da predvode operacije.

NATO snage spremaju se da povuku vojnike iz Avganistana do kraja ove godine, 13 godina pošto su ušli u zemlju da sruše ekstremistički režim talibana zbog pružanja utočišta Osami bin Ladenu i drugim vođama Al Kaide.

U zemlji je zabeležen porast nasilja uoči povlačenja vojnika NATO kao i uoči predsedničkih izbora 5. aprila.

Nedavno je bio niz takozvanih "insajderskih" napada, slučajeva u kojima pripadnici avganistanskih bezbednosnih snaga pucaju na svoje kolege ili strane vojnike koji ih obučavaju ili civile.

Juče je jedan avganistanski policajac pucao na strance u bolnici u Kabulu i ubio troje Amerikanaca, od kojih je jedan bio dugogodišnji lekar u toj bolnici.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.