Izvor: Kurir, 22.Jan.2011, 09:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
LEGALIZACIJA JEFTINIJA ZA SIROTINJU
BEOGRAD - Divlja gradnja se pripitomljava. Gotovo sve pripreme za usvajanje novog zakona o legalizaciji su završene. Ministar Dulić se s predsednicima opština i gradova dogovorio o svemu do najsitnijih detalja, a što je najvažnije, nema nikakvih zamerki (?!)
BEOGRAD - Divlja gradnja se pripitomljava.
Gotovo sve pripreme za usvajanje novog zakona o legalizaciji su završene. Ministar Dulić se s predsednicima opština i gradova dogovorio o svemu do najsitnijih >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << detalja, a što je najvažnije, nema nikakvih zamerki (?!).
- Država se odrekla 70 odsto svojih prihoda. Nemoguće je da se počne legalizacija a da se ne misli na najsiromašnije slojeve. Imali smo mnoštvo konkretnih predloga i svi su se složili, nisam još čuo da se neko buni - kaže Dulić.
On za Kurir objašnjava da građani koji su pre izmene zakona sklopili ugovore o legalizaciji a spadaju u socijalno ugrožene kategorije mogu od organa lokalne samouprave da traže da i njima odobre popuste. Skromna primanja i manja kvadratura nelegalno izgrađenog objekta - koja ne prelazi 25 kvadrata po članu domaćinstva - uslovi su koje moraju da ispune građani koji žele da ostvare popust od 99 odsto u obračunu troškova legalizacije.
Ministarstvo nudi i mogućnost izmirenja obaveza na rok od 20 godina, kao i povoljnosti u izmirenju takozvanih inicijalnih troškova.
- Neke opštine su ponudile da budu servis svojih građana tako što će na tenderu izabrati geometre i projektante koji će o trošku lokalne samouprave napraviti geodetske snimke i tehničke izveštaje. Građani će potom tu uslugu plaćati opštini na rate od tri do pet godina. Konkretno, geodeti i projektanti ići će od kuće do kuće i tako olakšavati građanima čitav proces. Njihove usluge plaćaće opštine, a građani će otplaćivati tehničku dokumentaciju na rate - kaže Dulić i podseća da se o svemu pomno dogovorio sa Stalnom konferencijom opština i gradova.
Predsednik ovog tela i predsednik opštine Paraćin Saša Paunović za Kurir tvrdi da je, praktično, sve ugovoreno:
- Sigurno će geometrima i projektantima biti jeftinije da tokom jednog dana urade naselje sa 100 objekata nego da putuju od mesta do mesta. Insistirali smo da se legalizacija učini dostupnom da građani koji su socijalno pogođeni ne bi završili na ulici. Sve ostalo odnosi se na procedure kojima će se ubrzati legalizacija.
Dulić: Borite se!
Ministar Dulić kaže da će sve opštine u Srbiji imati istovetne modele svih dokumenata za legalizaciju:
- Sve će biti ujednačeno, počev od skupštinskih odluka, potom formulara, finansijskih predračuna i modela za otvaranje tendera, kako bi se snašli u početku. Ako se opštine same ne bore da se završi legalizacija, država im neće ništa vredeti.












