Izvor: Blic, 13.Jul.2010, 01:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zauvek otišao Riđan iz „Kapelskih kresova“
Telo poznatog hrvatskog glumca Božidara Oreškovića pronađeno je prošle subote u šumi kraj Velike Gorice. Iako će detalji o njegovoj smrti biti poznati tek posle obdukcije, prema prvim navodima, Orešković se, verovatno, obesio.
Nakon višečasovne potrage, njegovo beživotno telo u subotu su posle 14 časova pronašli pripadnici Gorske službe spasavanja Hrvatske.
Prema prvim informacijama policije, na njegovom telu nisu pronađeni tragovi nasilne smrti, a, navodno, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nije ostavio oproštajno pismo.
Orešković je rođen 21. avgusta 1942. u Zagrebu. Ovaj akademski glumac poznat je kao doajen Hrvatskog narodnog kazališta (HNK)koji se nakon penzionisanja oprobao igrajući u hrvatskim sapunicama.
Mlađi gledaoci u Hrvatskoj pamte ga po ulozi u „Ponosu Ratkajevih".
Božidar Orešković je akademski glumac i poznat je kao doajen Hrvatskoga narodnog kazališta, a nakon odlaska u penziju, aktivno je glumio u hrvatskim sapunicama.
Stariji gledaoci pamte Oreškovića po ulozi u dramskoj seriji „Kapelski kresovi" iz sedamdesetih godina prošlog veka.
Glumac Božidar Orešković je, takođe, glumio u brojnim hrvatskim filmovima, a posljednji mu je „Živi i mrtvi" iz 2007. godine.
Stariji gledaoci pamtiće ovog glumca, kako je već rečeno, po ulozi Riđana iz kultne serije „Kapelski kresovi" snimljene sedamdesetih godina prošlog veka, te seriji „Mačak pod šlemom". Glumio je u i filmovima „Kako je počeo rat na mom otoku", „Je li jasno, prijatelju", „Konjanik", „Novogodišnja pljačka" i u mnogim drugim.
Glumac bogate biografije nije se libio da priča o svojoj ovisnosti o alkoholu, od koje se izlečio pre 19 godina, te o burnom privatnom životu. Iz braka s lektorkom Lidijom dobio je ćerku Laru, a potom se venčao s balerinom Gordanom. Skrasio se tek uz suprugu Gordanu, pre 32 godine, s kojom ima blizance Dinu i Sonju.







