Počela izborna tišina u Hrvatskoj, dijaspora glasa

Izvor: Blic, 07.Nov.2015, 12:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počela izborna tišina u Hrvatskoj, dijaspora glasa

U Hrvatskoj je u ponoć počela izborna tišina pred parlamentarne izbore koji će biti održani sutra. Biračka mesta za hrvatsku dijasporu otvorena su danas u više zemalja, pa i u Srbiji, a na njima će gradjani koji imaju hrvatsko državljanstvo moći da glasaju za zastupnike u Hrvatskom saboru, od 7.00 do 19.00 sati.

Izborna tišina trajaće do sutra u 19 časova, a glasanje je već počelo u inostranstvu - u Australiji u Kanberi, Melburnu i Sidneju, otvorena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << su i birališta u BiH, a poslednji će glasati Los Anđeles u SAD, javljaju hrvatski mediji.

U Hrvatskoj je spremno skoro 7.000 biračkih mesta, a u inostranstvu 114 u 48 zemalja.

U inostranstvu se za glasanje registrovalo više od 36.000 birača, hrvatskih državljana bez prebivališta u Hrvatskoj, najviše u BiH 21.600 i Nemačkoj 5.900.

Predsednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da će ova politička stranka učiniti sve da sva tri mesta iz dijaspore na izborima za Sabor Hrvatske pripadnu HDZ-u. On je jutros glasao u Osnovnoj školi "Petar Bakula" u Mostaru.

Predsednik Državne izborne komisije Branko Hrvatin pozvao je stranke i kandidate da poštuju izbornu tišinu, iako nema kazni za njeno kršenje.

Svestan da će na društvenim mrežama biti određenih rasprava i kontakata i da Državna izborna komisija to ne može zabraniti, Hrvatin je pozvao da se pritom raspravlja etički, da se ne vređaju prava drugih i poštuje privatnost osoba koje ne žele dobijati određene poruke, te pozvao da se birači poštede SMS poruka.

Izbore će nadgledati 13.000 posmatrača.

Na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj, pravo glasa ima 3,7 miliona birača sa prebivalištem u toj državi.

Za ove izbore prijavljeno je ukupno 166 kandidatskih listi, od kojih su 161 stranačka, te pet nezavisnih kandidata.

Za 151 saborski mandat prijavljeno je ukupno 2.311 kandidata, gde je, prema hrvatskom Ustavu, osam mandata predviđeno za nacionalne manjine, od čega tri za Srbe.
Pogledaj vesti o: Izbori

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Izborna "šutnja" u Hrvatskoj, dijaspora glasa

Izvor: Mondo, 07.Nov.2015

U Hrvatskoj je u ponoć počela izborna tišina pred parlamentarne izbore koji će biti održani sutra...Foto: Predrag Jelenić..Izborna tišina trajaće do sutra u 19.00 časova, a glasanje je već počelo u inostranstvu - u Australiji u Kanberi, Melburnu i Sidneju, otvorena su i birališta u BiH, a...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.