Izvor: Blic, 25.Maj.2016, 08:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEREDI U SAD Trampovu pobedu zasenile demonstracije

Pretendent na kandidaturu Republikanske stranke na američkim predsedničkim izborima Donald Tramp odneo je ubedljivu pobedu na unutarstranačkim izborima u Vašingtonu ali je veselje pokvareno u Nju Meksiku gde su demonstracije ispred kongresnog centra u kom je držao skup prerasle u nasilje, javljaju agencije.

Massive protest outside Trump ABQ rally. Police in standoff with anti Trump protesters pic.twitter.com/RWvvRYLL4Y
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Demonstranti okupljeni ispred Kongresnog centra u Albukerkiju gde su hiljade Trampovih pristalica sinoć burno pozdravljalje svog kandidata, bacali su na policiju i obezbeđenje zapaljene majice, plastične boce i druge prdmete a na kraju su oborili barikade i sukobili se sa policijom koja je uzvratila biber sprejom i dimnim bombama, prenosi AP.

I got tear gassed again! Damn it! @realDonaldTrump protest getting violent. Protesters attacking @abqpolice pic.twitter.com/mewBAJZaKF

Tramp je u Vašingtonu osvojio 76 procenata glasova prema 59 procenata prebrojanih glasova. Džon Kejsik i Ted Kruz, koji su odustali od trke, osvojili su po 10 posto

More of my daughter's photos from Trump protest tonight in ABQ. pic.twitter.com/JEMSLHB4YG

Milijarder je ovom pobedom došao do toga da mu je samo još nekoliko desetina delegata potrebno da dostigne magični broj od 1.237 koji mu garantuje republikansku nominaciju i pre stranačke konvencije.

Noseći transparente "Tramp je fašista" i "Čuli smo dovoljno" demonstranti su pokušali da prekinu Trampov govor odbijajući da odu, a obezbeđenje je u jednom trenutku fizički odvuklo jednu demonstrantkinju.

U komšanju koje je usledilo razbijeno je staklo na ulazu u kongresni centar.

Tramp je reagovao na svoj uobičajeno bučan i agresivan način naloživši obezbjenju da ukloni demonstrane i poručivši demonstrantima da se "vrate mami".

"Kolko ima godina ovaj klinac? Još nosi pelene," rekao je on za jednog demonstranta.

Na društvenim mrežama bilo je informacija u pucnjima i suzavcima, ali je policija to negirala. Policajci na konjima poslati su na lice mesta, a prema nezvaničnim informacijama korišćen je i biber-sprej.

Osim toga, razbijena su i vrata centra u kojem je Tramp govorio.

Više od pola sata nakon što je Tramp završio svoj govor i otišao za Kaliforniju u kojoj će "prajmaris" biti održani 7. juna, nekoliko stotina demonstranata je i dalje bilo na ulicama mašući meksičkim zastavama i pevajući sa upaljenim bakljama.

Guvernerka Novog Meksika Suzana Martinez jedina latinoarmička guvernerka u SAD, oštro je kritikovala Trampove opaske o imigrantima i njegov predlog da izgradi zid duž američko-meksičke granice.

Iako republikanka i šefica Udruženja republikanskih guvernera, ona nije prisustvovala skupu niti je dosada podržala Trampa.

Američki miljarder je zauzvrat pročitao niz negativnih statističkih podataka o Novom Meksiku uključujući porast broja ljudi koji dobijaju markice za hranu.

- Guvernerka treba bolje da radi. Hej, možda cu se kandidovati za guvernera Novog Meksika, ja bih pokrenuo ovo mesto - rekao je Tramp.

"Izgradi taj zid", vikale su njegove pristalice.

Tramp je jedini preostali kandidat pošto su Kejsik, Kruz i Ben Karson odustali od trke.

Očekuje se da će Tramp na sedam narednik glasanja, među kojima su i Nju Džerzi i Kalifornija, lako obezbediti dovoljan broj delegata za direktnu nominaciju. Izbori u SAD biće održani 8. novembra.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.