Izvor: Blic, 08.Dec.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojislav Šešelj uputio zahteve Tribunalu
Vojislav Šešelj uputio zahteve Tribunalu
Vojislav Šešelj je prvi put posle 28 dana štrajka glađu juče žalbenom veću Tribunala uputio svoje zahteve kojima uslovljava učešće u procesu. O njima će žalbeno veće odlučiti po hitnom postupku, najverovatnije do kraja ove, a najkasnije početkom iduće sedmice.
Zbog opšte slabosti i ugroženog zdravlja, Šešelj je potpisao zahtev žalbenom veću da tri pisma koja je poslao tim za njegovu odbranu iz Beograda >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << smatraju njegovom žalbom.
'Zahtevam da žalbeno veće razmotri ta tri podneska kao deo moje žalbe, koju podnosim sada, zato što nisam sposoban da sam u ovom trenutku pripremim potpun podnesak o tome', piše Šešelj u prvom pismenom obraćanju Tribunalu otkako je počeo štrajk glađu.
Šešelj traži da žalbeno veće njegovih sedam zahteva stavi u pravnu proceduru.
Na taj način, konačno su svi Šešeljevi zahtevi po prvi put pred žalbenim većem Tribunala. Do sada su oni bili samo deo usmenih pregovora sa sekretarijatom suda.
Šešeljevi zahtevi se odnose na pitanje nametnutih branilaca, raspuštanja pretresnog veća, angažovanja pravnih zastupnika.
Refik Hodžić, portparol Tribunala u Hagu, kaže da još nema odgovora holandskog Ministarstva pravde, koje od prekjuče razmatra nalog sudskog veća Tribunala u Hagu. Ovim nalogom, holandski lekari u zatvorskoj bolnici u Ševeningenu obavezuju se da intervenišu u lečenju Vojislava Šešelja, čim se za to ukaže potreba. Ova sudska odluka u suprotnosti je sa holandskim zakonom koji zabranjuje lekarsku pomoć štrajkačima glađu.
Sada se postavlja pitanje da li će zatvorski lekari dobiti dozvolu holandskih vlasti da postupaju po nalogu sudskog veća Tribunala i intervenišu u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja Šešelja.
- Juče smo dobili sudski nalog i trenutno ga pažljivo razmatramo. Zato još uvek ne možemo da odgovorimo na to pitanje - izjavio je predstavnik za štampu holandskog Ministarstva pravosuđa.
Predstavnica pres službe holandskog Ministarstva zdravlja je izjavila da veruje da bi holandski lekari na zahtev Tribunala ukazali medicinsku pomoć Vojislavu Šešelju, bez obzira na to što lokalni zakon to zabranjuje.
T. N. Đaković Šešeljevi zahtevi
1. Ukidanje restriktivnih mera koje se odnose na posete njegove supruge Jadranke.
2. Bezuslovno registrovanje njegovih pravnih savetnika.
3. Dobijanje dokumenata na srpskom jeziku i na papiru.
4. Ukidanje odluke o braniocu u pripravnosti, odnosno, da se branilac Dejvid Huper i sabranilac Ošija odstrane iz njegovog predmeta.
5. Da se u celosti promeni sastav pretresnog veća na čelu sa Alfonsom Orijem.
6. Da se uputstvo o dužini podnesaka i obaveza brojanja reči ne primenjuju kao opšteobavezujući pravni akt.
7. Da se ponište sve pretpretresne radnje od 10. novembra 2006. i sve pretresne radnje od 27. novemrba 2006. godine, a da po ispunjenju svih zahteva suđenje počne iz početka. Zahtev Vlade Srbije
Vlada Srbije juče je još jednom zatražila od Haškog tribunala da najhitnije preduzme sve mere da se optuženom Vojislavu Šešelju omogući da se brani onako kako misli da je najbolje za njega i ocenila da u 'ovom trenutku sva i potpuna odgovornost' za Šešelja počiva na Tribunalu.








