Obeležena 12. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije

Izvor: Blic, 11.Apr.2011, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležena 12. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije

BEOGRAD - Kolege, rodbina i prijatelji položili su danas venac i odali počast novinaru Slavku Ćuruviji na mestu gde je pre 12 godina ubijen u Svetogorskoj ulici u Beogradu i pozvali nadležne da rasvetle taj zločin.

Predstavnici novinarskih udruženja ocenili su da bez otkrivanja istine i kažnjavanja počinilaca ubistva Ćuruvije neće biti mogući napredak novinarske profesije i sloboda javne reči u Srbiji.

Potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije Jelka >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Jovanović ocenila je da 12 godina od ubistva Ćuruvije predstavlja mnogo izneverenih očekivanja za njegovu porodicu, prijatelje, kolege i slobodu novinarstva u Srbiji.

Ona je izrazila nadu da je izjava republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac o napretku u istrazi ubistva Ćuruvije tačna i da će do 13. godišnjice tog atentata biti pokrenut sudski postupak koji će pokazati ko je inspirator, naredbodavac i počinitelj zločina.

"Još jednom izražavamo saučešće porodici, ali i svim kolegama jer dok se ne razreše ubistva Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića tako da svi budu krivci kažnjeni, neće biti moguć napredak novinarske profesije i slobode javne reči u Srbiji", rekla je Jelka Jovanović.

Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović ocenila je da novinari više ne veruju političarima, tužiocima, ni policiji, ali i da su kolege izneverile Slavka Ćuruviju, jer se nisu izborile za kažnjavanje njegovih ubica, a samim tim za slobodu štampe u Srbiji.

"Ovo je bitka koju moraju da vode sve kolege novinari, ali i građani Srbije, jer oni neće imati ni politički sistem, ni istinu, niti išta od onoga što žele, dok se ubice ne otkriju i istina ne sazna", rekla je Ljokna Smajlović.

Branka Prpa: Ne verujem u najave tužilaštva

Supruga Slavka Ćuruvije Branka Prpa rekla je novinarima da ne veruje u najave tužilaštva, jer se one ponavljaju uoči svake godišnjice tog atentata.

"Prošlo je 11 godina i ja očekujem da čujem ozbiljne izjave, a ne prigodne za datume koje obeležavamo", rekla je Prpa, koja je bila prisutna i takođe povređena u napadu u kojem je ubijen Ćuruvija.

Ona je istakla da je atentat na Ćuruviju bio državno ubistvo i da država mora procesuirati taj zločin, jer je odgovorna za živote svojih građana.

"Ako država ne uradi ništa i ne procesuira politička ubistva koja su se desila u ovoj zemlji, ponovo logički možemo da zaključimo da država ne štiti naše živote i time otvara mogućnost za nova politička ubistva", rekla je Prpa.

Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković rekao je da se o slučaju ubistva Slavka Ćuruvije mora reći ono što je nesporno utvrđeno, da je Ćuruviju streljala Služba državne bezbednosti i da je on ubijen u operaciji pod šifrovanim nazivom "ćuran".

"Operacijom je rukovodio tadašnji šef Državne bezbednosti Beograda Milan Radonjić, a postoje više nego ozbiljne indicije u sudskom predmetu da je ovde ubice sačekao i odvezao Ratko Romić. Dovoljno za podizanje optužnice odmah", poručio je Drašković.

Novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda. Ubice su u njega, s leđa, ispalile 17 metaka. Ubijen je tokom bombardovanja, pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" i "izdaju".

Prijatelji, kolege i Ćuruvijina porodica veruju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog oštrih reči i kritičkih stavova koje je taj novinar iznosio o režimu Slobodana Miloševića.

Tužilaštvo: Ispitano oko 100 ljudi

Portparol republičkog tužioca Tomo Zorić izjavio je danas da je u potrazi za odgovornima za ubistvo Ćuruvije do sada saslušano oko 100 ljudi, među kojima su i trojica pripadnika kriminalnog Zemunskog klana.

On je Televiziji B92 rekao da su saslušani pripadnici Zemunskog klana Aleksandar i Miloš Simović i Sretko Kalinić, kao i visoki oficiri tadašnje Državne bezbednosti i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Upitan zbog čega je slučaj Ćuruvija posle 12 godina od ubistva i dalje u predistražnoj fazi, Zorić je rekao da su za pokretanje istrage potrebni kvalitetni dokazi.

"Koraci vode do Službe bezbednosti"

Zorić je ukazao i da načini na koji su obavljeni uviđaji ubistava Ćuruvije i novinarke Duge Radisave Dade Vujasinović ukazuju da su "određeni dokazi skrivani, i to po istoj matrici".

"Koraci vode do tadašnje Službe državne bezbednosti", rekao je on.

Zorić je poručio da će ako se dokaže tvrdnja o skrivanju dokaza, oni koji su to činili biti krivično gonjeni.

Povezane vesti: Od peska i bara do poslovnog centra srpske prestonice Deo “štuke“ i zastava sa podmornice "Nebojša" u Vojnom muzeju Sutra 70. godina od prevrata i demonstracija protiv Trojnog pakta Obradović: Težak položaj novinara u Srbiji Poklon "Telekoma" - dva miliona dinara za instrumente

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.