„Gasprom“ izgradio 66% morske deonice „Turskog toka“

Izvor: Vostok.rs, 13.Jul.2018, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Gasprom“ izgradio 66% morske deonice „Turskog toka“

"Gasprom" je do današnjeg dana postavio više od 1230 km cevi za dva kraka gasovoda "Turski tok", što čini 66% od ukupne dužine morskog dela, navodi se u saopštenju ruskog gasnog holdinga.

U petak je u Sankt Peterburgu održan radni sastanak predsednika upravnog odbora "Gasproma" Alekseja Milera i ambasadora Republike Srbije u Ruskoj Federaciji Slavenka Terzića, na kojem je Miler informisao Terzića _o napretku izgradnje gasovoda "Turski tok". Takođe, na sastanku se govorilo o sprovedenim aktivnostima od strane srpske strane za razvoj nacionalnog sistema za prenos gasa.

Strane su razmotrile pitanja bilateralne saradnje. Konkretno, govorilo se o izvozu ruskog gasa u Srbiju. Prema preliminarnim podacima, od 1. januara do 12. jula 2018. godine obim izvoza gasa u Srbiju iznosio je 1,2 milijardi kubnih metara, što je za 5,3% više u odnosu na isti period prošle godine.

Pored toga, na sastanku se razgovaralo projektima koje izvodi "Gasprom" u Srbiji.

Ranije je Miler saopštio bi da gas kroz drugi krak "Turskog toka" početkom 2020. godine mogao da krene kroz gasne sisteme Bugarske, Srbije i Mađarske.

"Gasprom" je počeo izgradnju morske deonice gasovoda "Turski tok" u maju 2017.godine.

Morska deonica "Turskog toka" će proći po dnu Crnog mora do obale Turske. Dalje će biti produžen do druge tranzitne zemlje.

Prvi krak će biti namenjen za tursko tržište, a drugi za snabdevanje gasom zemalja južne i jugoistočne Evrope. Kapacitet svakog kraka je 15,75 milijardi kubnih metara. Početak isporuka gasa planiran je krajem 2019.godine.
Zamenik predsednika Upravnog odbora "Gasproma" Aleksandar Medvedev je rekao da će kompanija u bliskoj budućnosti konačno odrediti put drugog kraka gasovoda "Turski tok" za snabdevanje gasom zemalja južne i jugoistočne Evrope.

Prema njegovim rečima, sada se razmatraju dve opcije u skladu sa procedurama EU i Komisije EU. Kao potencijalna tržišta, on je naznačio Grčku, Italiju, Bugarsku, Srbiju i Mađarsku.


Pogledaj vesti o: Ambasador Rusije

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.