
Izvor: Politika, 04.Jul.2015, 21:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evropska unija ukida troškove rominga
Predloženo je da od 15. juna 2017. stanovnici EU koji putuju po državama tog saveza za korišćenje mobilne telefonije plaćaju isto kao kod kuće
Reč roming je na dobrom putu da nestane, makar u Evropskoj uniji. Iako je star tek koliko i mobilni uređaji, izraz za dodatni trošak mobilne telefonije u inostranstvu (izvan mreže matičnog operatera) mogao bi za nekoliko godina da izađe iz upotrebejer države >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << EU planiraju da taj namet ukinu. Evropske institucije postigle su neformalni dogovor o ukidanju troškova rominga u 28 zemalja članica od 15. juna 2017, objavljeno je sajtovima Evropskog parlamenta i Evropskog saveta. To znači da će stanovnici EU koji putuju po državama tog saveza za korišćenje mobilne telefonije plaćati isto kao kod kuće.
Operaterima će biti ostavljena mogućnost da pod „fer uslovima” spreče zloupotrebe ove olakšice. Na primer, korisniku će biti zabranjeno da telefon uz pretplatu kupi u inostranstvu (jer mu je to isplativije), a da ga koristi kod kuće. Takođe, nacrt predviđa i klauzulu prema kojoj operateri mogu da uvedu minimalne troškove ako dokažu da nova pravila poskupljuju cene usluga u domaćem saobraćaju. Pod kojim uslovima će ova velika olakšica važiti, biće poznato tek kada prođe zakonsku proceduru.
Ova odluka je samo nastavak politike snižavanja cena usluga rominga u EU tokom prethodnih godina. Sledeći korak, ranije dogovoren, jeste da od 30. aprila 2016. troškovi telefoniranja, mobilnog interneta i slanja es-em-esova u inostranstvu još jednom pojeftine. Tada će najviša cena za minut poziva biti 0,05 evra, koliko će koštati i megabajt internet saobraćaja, dok će najviša cena es-em-esova biti 0,02 evra. Trenutno su cene rominga među članicama EU ograničene na 0,19 evra za minut razgovora, 0,06 za poruku i 0,2 evra za megabajt interneta.
Evropske institucije su već ranije razmatrale ukidanje troškova rominga od decembra ove godine, ali su od tog roka odustali zbog posledica po ukupno tržište mobilne telefonije i zbog spekulacija da bi operateri podigli cene u domaćem saobraćaju da bi time nadoknadili pad zarade od rominga.
Pametni telefoni su dodatno uvećali račune za roming, kako zbog korišćenja elektronske pošte ili društvenih mreža, tako i zbog toga što mnogi korisnici dugo nisu znali da im je, na primer, uključeno automatsko ažuriranje softvera, što zahteva određeni protok internet saobraćaja.
U isto vreme kada se Evropska unija dogovorila da ukine roming, Srbija, Crna Gora, BiH i Makedonija počele su da primenjuju sporazum o ograničavanju cena mobilnog telefoniranja na teritoriji te četiri države.
A. M.