Povučen završni račun za 2008.

Izvor: B92, Beta, Tanjug, Fonet, 01.Dec.2009, 14:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povučen završni račun za 2008.

Beograd -- Vlada povukla iz Skupštine završni račun budžeta za 2008. godinu. Opozicija zahteva raspravu o izveštaju revizora.

Nakon objavljivanja rezultata prve revizije trošenja budžetskog novca i nezadovoljstva prozvanih ministarstava, Vlada je povukla završni račun budžeta za 2008. iz skupštinske procedure. Kako se troše državne pare? Izveštaj revizora pokazao je da su ministarstva uz brojne nepravilnosti trošile novac poreskih obveznika tokom 2008. godine. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Posle čitavog niza ministarstava koje osporavaju prvi izveštaj Državne revizorske institucije, podrška revizoru stigla je sa vrha države.

Predsednik Boris Tadić je kao veliku stvar ocenio što Srbija konačno ima izveštaj revizora.

Vlada je, po svemu sudeći, odlučila da se ispravi, pa je iz parlamenta povukla završni račun za 2008.

Poslanici su to, međutim, saznali tek kada su od predsednice Skupštine zatražili da o njemu raspravljaju.

Opozcija veruju da Vlada na ovaj način pokušava da sakrije nenamensko trošenje novca.

U G17 plus, čija su ministarstva oštro reagovala na revizorski izveštaj, smatraju da za raspravu o završnom računu nije potrebna posebna sednica već da to može da reši Odbor za finansije.

"Smatram da jedna institucija, tako važna i respektabilna kakva treba da bude DRI, od početka treba da gradi kredibilitet i poštuje procedure koje smo svi usvojili", rekao je Vlajko Senić iz G17 plus.

Premijer Srbije Mirko Cvetković objašenje danas je dao samo poslaničkom klubu svoje stranke. Cvetković je, kako navode poslanici DS-a, došao u Skupštinu kako bi se dogovorili oko usvajanja budžeta za 2010. godinu.

Premijer nije želeo da odgovara na novinarska pitanja.

Zatražena rasprava o završnom računu

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović saopštila je poslanicima da ju je vlada jutros, pismom, obavestila o toj odluci, pošto je deo opozicionih poslanika, koristeći pravo po poslovniku da svakog utorka postavljaju pitanja, zatražio da zakaže posebnu sednicu na kojoj bi se raspravljalo o završnom računu za prošlu godinu, kao i o izveštaju DRI.

Poslovnikom o radu predviđeno je da predlagač zakona ima pravo da povuče predlog zakona iz procedure sve do završetka pretresa predloga zakona na sednici parlamenta.

Tokom korišćenja prava na postavljanje pitanja na početku današnjeg rada Skupštine, više poslanika opozicije je tražilo da se zakaže sednica na kojoj bi se razmatrao završni račun budžeta za 2008. godinu i izveštaj Državne revizorske institucije (DRI).

Predsednica Skupštine je potom saopštila da je završni račun Vlada jutros povukla.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Slobodan Maraš je tražio da se završni račun i izveštaj DRI stave na dnevni red nove sednice, a pre sednice o budžetu za 2010. godinu, što je zatražila i Jorgovanka Tabaković iz poslaničkog kluba Napred Srbijo.

Poslanica Demokratske stranke Srbije Donka Banović je pitala šta će nadležni organi preduzeti povodom toga što je, kako je navela, bivše Ministarstvo za zaštitu životne sredine na čijem je čelu bio Saša Dragin, nenamenski trošilo novac.

Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević je tražio odgovore Ministarstva kulture povodom emitovanja kviza na RTS-u u kome se dele automobili.

On je pitao da li je moralno da se javni servis bavi takvi stvarima, koliko građana dnevno telefonira i koliki su prihodi i gde taj novac ide.

"To je najniži pad morala kada se javni servis, koji nema školski program a plaćaju ga svi građani, bavi kockom", rekao je Markićević.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.