Izvor: B92, 14.Nov.2014, 12:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Naši direktori najveći optimisti
Više od polovine rukovodilaca kompanija u Srbiji očekuje da će njihove firme rasti u narednih godinu dana, pokazalo je istraživanje revizorske kuće Ernst i Jang
Kako se navodi u saopštenju, Srbija je prvi put uključena u istraživanje kapital konfidens barometar (Capital Confidence Barometar), za centralnu i jugoistočnu Evropu, u kojem učestvuju rukovodioci velikih kompanija.
Istraživanje pokazuje da će doći do ubrzanja u oblasti spajanja i preuzimanja kopmanija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u regionu i da je posle nekoliko godina kontrakcije i stagnacije, tržište poslovnih transakcija na putu oporavka.
Poverenje u pozitivne pokazatelje oporavka tržišta dovelo je do niza pozitivnih posledica, a možda najvažnija od njih jesu namere za otvaranje novih radnih mesta, ocenio je EJ. U regioni 46 odsto rukovodilaca namerava da otvara nova radna mesta, dok u Srbiji 39 odsto rukovodilaca planira da poveća broj zaposlenih, a polovina rukovodilaca planira da zadrži isti broj zaposlenih u svojim kompanijama u Srbiji.
Do oporavka će doći zahvaljujući transakcijama srednje vrednosti za koje se predviđa da će vratiti tržište na poziciju na kojoj je bilo pre finansijske krize, navodi se u istraživanju.
Uprkos neprestanim spoljašnjim uticajima koji unose nemire u lokalne ekonomije, vera u njihov oporavak predstavlja temelj za buduće uspehe na polju spajanja i akvizicija, pa tako 46 odsto rukovodilaca veruje u oporavak lokalnih ekonomija u regionu, što je skoro dva puta više nego pre godinu dana.
Više od polovine ispitanika u regionu cenralne i jugoistočne Evrope (53 odsto) smatra da najveći rizik za njihovo poslovanje u narednih pola godine do godinu dana, predstavlja povećana globalna politička nestabilnost.
Sličan stav odnosi se i na Srbiju gde 44 odsto ispitanika brine globalna politička nestabilnost, dok 33 odsto ispitanika u Srbiji takodje brine i usporavanje rasta na ključnim tržištima u razvoju.
Gotovo polovina ispitanika (44 odsto) u regionu smatra da će se broj poslovnih transakcija u kojima učestvuju njihove kompanije uvećati u narednih 12 meseci, dok je optimizam rukovodilaca u Srbiji i veći, pa ista očekivanja ima čak 57 odsto ispitanika.
Na pitanje da li očekuju da njihova kompanija vrši akvizicije u narednoj godini, 39 odsto ispitanika u Srbiji odgovorilo je potvrdno, što je u potpunosti u korelaciji sa rezultatima istraživanja na globalnom (40 odsto) i regionalnm nivou (37 odsto).
Rezultati istraživanja u Srbiji pokazali su da 87 odsto ispitanika planira da postigne rast svojih kompanija u narednoj godini putem akvizicija. Polovina ispitanika u Srbiji smatra da se broj prilika za akviziciju uvećao.
Rukovodioci u Srbiji očekuju rast svojih kompanija u narednoj godini
Izvor: B&F Online, 14.Nov.2014
Prema jedanaestom po redu Capital Confidence Barometar istraživanju koje sprovodi revizorsko-konsultantska kuća EY, a koje se odnosi na oblast Centralne i Jugoistočne Evrope (CSE) i koje po prvi put uključuje i Srbiju, konstatovani su novi trendovi na tržištu u ovom regionu koji ukazuju na to da...








