Konkurencijom do nižih cena

Izvor: RTS, 20.Okt.2012, 20:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konkurencijom do nižih cena

Ministar trgovine Rasim Ljajić najavljuje niže cene pojedinih životnih namirnica. Pratimo situaciju, primenićemo sve mere koje nam stoje na raspolaganju kako bi obezbedili cenovnu i tržišnu stabilnost, rekao je Ljajić.

Srbija ovu godinu završava sa inflacijom od gotovo 12 odsto. Tome je najviše doprinela cena hrane, koja je porasla posle leta. Ministar trgovine Rasim Ljajić najavljuje niže >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << cene i tržišnu stabilnost do kraja godine. O tome, kao i formiranju novog Nacionalnog saveta za zaštitu potrošača, sa ministrom je razgovarala Vesna Damjanić Branković.

G. Ljajiću, kada se iz dana u dan susrećemo sa rastom cena, nestašicama, monopolima, šta to za nas, kao potrošače, novoformirani Nacionalni savet za zaštitu potrošača može da uradi?

Pre svega mi moramo da ojačamo kapacitete svih organizacija za zaštitu potrošača, da imamo jedan partnerski odnos sa njima i da tražimo najbolji način kako da rešavamo sporove između kupaca i trgovaca, a tu je vrlo značajna uloga organizacije za zaštitu potrošača.

Ulja sada ima na rafovima, ali se čini da su uljari i trgovci odreagovali tek kada ste najavili da ćete otvoriti granice za uvoz?

To nije razlog zašto se ulje pojavilo na tržištu. Na to je uticao čitav niz mera, posebno intervencija ulja iz robnih rezervi. Ljudi su već stvorili zalihe, pala je potražnja, pa su uljari odlučili da smanje cene. Ja očekujem da to sniženje bude između 15 i 20 dinara. Mi smo doneli odluku o ograničenju marže na pet odsto za trgovce tako da je taj set mera dao rezultat i ulja će u maloprodajnim objektima biti dovoljno po cenama nižim od onih pre deset dana.

Rekli ste da očekujete smanjenje cena osnovnih životnih namirnica. Na osnovu čega to tvrdite?

Na osnovu izveštaja koji smo dobili od samih proizvođača, pre svega, mesa i mesnih prerađevina, oni su najavili sniženje cena mesa.  Mi ćemo intervenisati sa kukuruzom iz robnih rezervi. Svaki proizvođač će dobiti 500 kilograma po grlu stoke, a od ponedeljka počinju razgovori sa mlekarima i njihovim kooperantima da se naprave ugovori kako bi što pre počela distribucija kukuruza iz robnih rezervi prema proizvođačima mleka.

Hoćete da kažete da ćemo imati jevtinije proizvode i da ćemo ih imati dovoljno?

Ne mogu da kažem za sve proizvode da će biti jeftiniji, to bi bilo nerealno, nažalost cene su otišle, neke će biti snižene, neke će ostati i dalje visoke. Mi smo primenili one mere koje nam stoje na raspolaganju, a da ne kršimo princip slobodnog tržišta gde se cene, zapravo, i formiraju.

Glavna kritika je da na tržištu postoje monopoli. I vi sami ste najavili da će Vlada učini sve kako bi obezbedila konkurencija na tržištu. Šta konkretno?

Što se tiče monopola to je posao Komisije za zaštitu konkurencije, a što se tiče konkurencije činimo sve da razgovaramo sa mnogim trgovinskim lancima koji su ranije pokazali interes da ulažu u Srbiju. Trenutmo razgovaramo sa "Lidlom", čini mi se da je to najrealnije da se dogodi u nekom doglednom vremenu, pomažemo u kontaktima sa lokalnim samoupravama kako bi "Lidl" obezbedio najmanje 15 lokacija u 15 gradova Srbije i time stvorio uslove za početak rada u Srbiji.

Da li Vlada planira još neku konkretnu meru za stabilizaciju na tržištu?.

Pratimo situaciju, sve mere koje nam stoje na raspolaganju ćemo primeniti da bi obezbedili cenovnu i tržišnu stabilnost.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Ljajić: Pojeftiniće pojedini proizvodi

Izvor: Kurir, 20.Okt.2012

BEOGRAD - Potpredsednik vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić najavio je večeras sniženje cena nekih prehrambenih proizvoda, navodeći da će vlada primeniti sve mere koje joj stoje na raspolaganju kako bi obezbedila stabilnost cena i tržišta..."Pratimo...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.