Izvor: RTS, 16.Jul.2017, 12:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grdelička regata u znaku zaštite životne sredine
Na Južnoj Moravi održana je 12. Grdelička regata. Sem zabave i turističke promocije ovog kraja, cilj ove manifestacije je da se podigne ekološka svest zbog čega je start regate simbolično bio u minut do dvanaest.
Nije možda kao Drinska, ali ko je jednom bio učesnik regate na Južnoj Moravi, zna da je to doživljaj za nezaborav i zbog toga joj se uvek ponovo rado vraća. Dvanaesta regata od Predejana >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << do Grdelice okupila je preko 200 učesnika.
Da je ekološka svest danas znatno veća nego pre deset godin,a pokazuje i okolina Južne Morave i njeno korito ali i plovila koja su se pojavila na regati.
Učesnik regate Bratislav Takić kaže da plovilo još nije ispitano i da je u svakom slučaju ekološki splav.
Za svaku regatu najbitniji je početak. Ko uhvati dobar pravac i ima dobro plovilo, onda mu i brzaci ne mogu ništa.
Nebojša Petrović ukazuje da je dvanaesti put za redom učesnik regate i da ima odličnu ekipu.
"Nije baš lako ali trudimo se. Ovo nam je prvi put ovde. Kada osvojimo Grdeličku regatu idemo na Drinsku", priča učesnik regate Miloš Spasić.
Dok su splavari brodili rekom, alasi su za njih pripremali riblju čorbu. Riba za čorbu bila je, naravno, iz Južne Morave.
Alas Jovica Savić haže da će učesnici biti zadovoljni i da će biti dovoljno čorbe za sve.
Ove godine učesnici su imali podršku duž čitavog toka regate. Velika promocija za Grdelicu, Predejane i Južnu Moravu.
Direktor Doma kulture Grdelica Marko Trivunić kaže da je regata počela u 11.59, tj. minut do dvanaest, kako bi se simbolično skrenula pažnja na ekologiju.
U svakom slučaju, regata je postala manifestacija o kojoj se priča i zaštitni znak za Grdelicu i Predejane. Južna Morava krije svoje tajne ali mora da se čuva i neguje. Samo na taj način ona može postati turistički brend.
Organizatori za sledeću godinu već najavljuju mnogo veći broj učesnika i bogatiji prateći program.












