Dačić: Bilo bi dobro da se održi Parada ponosa

Izvor: Politika, 14.Sep.2014, 16:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Bilo bi dobro da se održi Parada ponosa

BEOGRAD – Predsednik SPS-a Ivica Dačić izjavio je danas da bi za državu bilo dobro da se održi „Parada ponosa”, ali da će procene o bezbednosnim rizicima dati MUP i bezbednosne službe.

Komentarišući jučerasnji napad na nemačkog državljanina D.H. koji je došao u Beograd na skup o pravima LGBT osoba, Dačić je rekao da je nesumnjivo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da to nanosi veliku štetu našim interesima i ugledu naše države.

„Takve stvari najoštrije osuđujemo,„ rekao je Dačić.

Upitan da li ga je zbog toga zvao neko od predstavnika međunarodnih organizacija, Dačić je odgovorio da nisu, ali je naveo da premijer danas razgovara sa poverenikom nemačke vlade za pitanja ljudskih prava.

„Nesumnjivo je da je država reagovala veoma brzo na ovaj incident,” rekao je Dačić novinarima, uoči sednice Glavnog odbora SPS-a.

Odredićemo šta je prošlost, a šta budućnost

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da će na sledećem kongresu biti određeni politički prioriteti te partije - šta pripada prošlosti, a na čemu treba temeljiti buduću politiku.

„Naš je cilj da partija stvori uslove za buduće delovanje, da odredimo naše političke prioritete, da odredimo šta je ono što u našoj političkoj praksi pripada prošlosti, a šta je ono na čemu treba temeljiti našu politiku u budućnosti”, rekao je Dačić novinarima uoči sednice Glavnog odbora.

On je precizirao da će na toj sednici biti izabran organizacioni odbor za održavanje kongresa 14.decembra.

„Nama je cilj da deveti kongres bude kongres daljih reformi, da partija bude moderna, socijaldemokratska stranka, evropske orjentacije, zato će i naš program biti u potpunosti usklađen sa programom evropske socijaldemokratije”, istakao je Dačić.

Prema njegovim rečima, u skladu sa tim utvrđen je potpuno demokratski način izbora funkcionera na predlog opštinskih odbora.

„Mi smo završili jedan period u našoj istoriji koji je pre svega bio opterećen i refleksijom na ono što se dešavalo pre 2000-te godine, mislim da je vreme da partija osim svoje prošlosti gradi svoju budućnost”, naglasio je lider SPS.

SPS će podržati ekonomske mere vlade

Lider SPS Ivica Dačić izjavio je danas da će ta partija podržati ekonomske mere Vlade Srbije i dodao da će narednih dana o tome razgovarati sa premijerom.

Podsetivši da se danas na sednici vlade raspravlja kako da država i javna preduzeća uštede, te da će sledeće nedelje biti nastavljeni razgovori o tome, Dačić je rekao i da je sa premijerom Aleksandrom Vučićem dogovorio i politički sastanak.

„Premijer i ja smo danas dogovorili da u narednim danima održimo i politički sastanak koalicije, koalicije SPS PUPS JS sa njim, u smislu pune podrške merama koje će u najskorije vreme biti predstavljene”, rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

On je precizirao da danas na sednici vlade nisu donete nikakve odluke već se samo raspravljalo, ne samo o uštedama do kraja godine, već i o uštedama za sledeću godinu.

„Premijer je istakao šta su nam ciljevi, smanjenje deficita pre svega, a to podrazumeva uštede, i u javnim preduzećima, i u ministarstvima”, istakao je Dačić.

Štreser: Održavanje skupa LGBT populacije izuzetno značajno

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa Kristofom Štreserom, opunomoćenikom Vlade SR Nemačke za pitanja ljudskih rava i humanitarne pomoći i poslanikom Bundestaga, koji je naglasio da bi održavanje skupa LGBT populacije u Beogradu bilo od izuzetnog značaja.

Teme susreta bila su poštovanje i zaštita ljudskih prava, posebno prava osoba različite seksualne orijentacije (LGBT).

U tom smislu, poslanik Štreser je naglasio da bi održavanje skupa LGBT populacije u Beogradu bilo od izuzetnog značaja, o čemu je razgovarao i sa drugim zvaničnicima tokom svoje trodnevne posete Srbiji.

Premijer Vučić je istakao da je zaštita ljudskih prava, naročito u pogledu zabrane diskriminacije, Ustavom zagarantovana i da će država učiniti sve u cilju zaštite i poštovanja ovog prava, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

 Janković: Država brzo reagovala na napad na LGBT aktivistu

Zaštitnik građana Saša Janković osudio je napad na nemačkog LGBT aktivistu u Beogradu, ocenivši da su policija i drugi državni organi, „brzo, delotvorno i nedvosmisleno postupili” prilikom otkrivanja odgovornih za taj incident.

„Želeo bih da verujem da se ovakvi napadi više neće ponoviti. Ali, ako ih ipak bude, na bilo koga, očekujem da će policija i ostali državni organi postupati brzo, delotvorno i nedvosmisleno kao što su to, možda po prvi put kada je u pitanju LGBT populacija, učinili u ovom slučaju”, rekao je Janković za agenciju Beta.

On je ocenio da su danas neki građani u opasnosti „samo zato što su drugačiji” i da zbog toga država i društvo imaju obavezu da im pruže posebnu zaštitu.

„Nadam se da će Srbija svakog dana postajati zemlja sigurnija za život svakog građanina, LGBT ili strejt, domaćeg i stranog, i da zbog tih razlika niko neće biti meta bilo kome”, kazao je Janković.

Zaštitnik građana je podsetio da svi građani, bez obzira na njihove osobine, imaju pođednako pravo na zaštitu od nasilja.

„I Lezbijske Gej Biseksualne i Transrodne osobe su žrtve svih oblika nasilja kao i ostali građani, a na to dodatno, ili pre svega, postaju žrtve najbrutalnijih napada, pretnji, uvreda i mržnje samo zbog svog seksualnog ili rodnog identiteta. LGBT osobe su jedina manjinska grupa kojoj se, kada žele da skrene pažnju da postoje i da imaju probleme, preti fizičkom likvidacijom”, ocenio je Janković.

Zato te osobe, prema Jankovićevim rečima, moraju imati dodatnu zaštitu države i zajednice, „ne da bi bili bezbedniji, već upravo da bi bili pođednako bezbedni, ili nebezbedni kao i svi ostali”.

On je pozvao funkcionere i građane da, bez obzira na njihovu ličnu orjentaciju, prepoznaju potrebu zaštite LGBT osoba i da solidarnost sa pripadnicima te zajednice, pokažu učešćem na predstojećem Prajdu u Beogradu.

Tanjug/Beta

objavljeno: 14/09/2014

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

Dačić: Bilo bi dobro da se održi Parada ponosa

Izvor: Nezavisne Novine, 14.Sep.2014

BEOGRAD - Predsjednik SPS-a Ivica Dačić izjavio je danas da bi za državu bilo dobro da se održi "Parada ponosa", ali da će procjene o bezbjednosnim rizicima dati MUP i bezbjednosne službe...Komentarišući jučerasnji napad na njemačkog državljanina D.H. koji je došao u Beograd na skup o pravima...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.