Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Sep.2011, 21:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić: Srbija posvećena izgradnji mira
BEOGRAD -
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras, na svečanom otvaranju svetskog kongresa Međunarodnog PEN-a, da je Srbija posvećena izgradnji mira i očuvanju različitih identiteta.
"Velika mi je čast da se danas u Srbiji i Beogradu održava svetski kongres Međunarodnog PEN-a. U zemlji i gradu Beogradu za koji kažemo da je svet. Sada smo mi svi u maloj tački tog sveta”, rekao je Tadić na svečanom otvaranju u skupštini grada.
Tadić >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je ocenio da je Balkan prostor sa bogatom i kompleksnom tradicijom.
“U nekadašnjoj našoj zajedničkoj domovini govorio se srpskohrvatski, a sada se govori srpski, hrvatski, bosanski, crnogorski. Svaki od tih jezika ima pravo na postojanje i mi smo sasvim posvećeni izgradnji mira i očuvanju različitih identiteta”, rekao je on.
Kongres PEN-a je prilika da otvorite teme koje mi sami ne želimo da otvaramo i kažete šta mislite o globalizaciji, tehnološkim promenama, stvaranju novih identiteta,dodao je Tadić.
Komentarišući film koji je prikazan o najznačajnijih srpskim piscima 20. veka, Tadić je rekao da je “podeljenog mišljenja” jer ti pisci svedoče o našem vremenu, identitetu i kako smo preko njih gradili naše ličnosti.
Predsednik Srbije je okupljenim delegatima iz celog sveta poželeo uspešan rad i izrazio nadu da je svojim govorom podstakao iznošenje novih ideja i razmišljanja.
Kongres Međunarodnog PEN-a, 77. po redu, održava se od 12. d0 18. septembra u Beogradu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





