Izvor: Blic, 20.Apr.2015, 14:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mali: Šangaj dobar uzor za Beograd
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali primio je danas delegaciju kineskog grada Šangaja, koja boravi u dvodnevnoj poseti glavnom gradu i poručio da je Šangaj dobar uzor za srpsku prestonicu.
Nakon sastanka u Skupštini grada, Mali je sa šefom kineske delegacije Vu Dži Mingom otvorio izložbu "Četiri godišnja doba Šangaja".
Mali je, obraćajući se gostima iz Kine, rekao da je Šangaj u poslednje dve decenije prošao kroz period brzog razvoja i uspeo da spoji modernu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << infrastrukturu, autoputeve i privredne zone sa onim što je tradicionalno kinesko, te da predstavlja dobar uzor za Beograd.
- Ako bi Beograd u narednih 20 godina uradio bar deo onoga što je Šangaj uradio u proteklom periodu, bili bismo ekonomska sila u ovom delu Evrope - poručio je Mali.
Beograd, dodao je, treba da stremi ka modernizaciji, da bi bio bolji i lepši, ali uz očuvanje onoga što je tradicionalno - duha grada.
Ističući da Srbiju i Kinu vezuje veliko prijateljstvo i jaki i čvrsti istorijski odnosi, Mali je naveo da upravo ovakvi sastanci sa predstavnicima kineskih gradova doprinose daljem razvoju te saradnje.
Pre otvaranja izložbe, u okviru umetničkog programa, članovi društva "Daleki istok" i polaznici škole kineskog jezike Centra za kineski jezik i kulturu "Prozor Šangaja" recitovali su pesme o Šangaju na kineskom i srpskom jeziku.
Šef Delegacije Šangaja, Vu Dži Ming zahvalio je domaćinima na gostoprimstvu, navodeći da program koji su učenici izveli na kineskom jeziku pokazuje koliko su ljudi iz Kine dobrodošli u Srbiji.
- Iskreno se nadam da možemo ruku pod ruku zajedno da koračamo u ekonomskoj i kulturnoj razmeni i pobedničkom razvoju i kreiranju boljeg sutra - rekao je Ming.
Govoreći o izložbi, Ming je rekao da fotografije koje su prikazane čine "remek delo" i beleže odlike savremenog duha Šangaja, njegovih godišnjih doba i života građana.
- Tri decenije reformi, otvorenosti ka svetu i brzi razvoj učinili su da Šangaj danas bude ispunjen energijom i vitalnošću. Nadam se da će izložbu beogradska javnost lepo prihvatiti kao jedan novi otvoreni prozor kako bi što više ljudi upoznalo Šangaj - rekao je Ming.
Mali: BG da se ugleda na Šangaj
Izvor: B92, 20.Apr.2015
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali poručio je da je Šangaj dobar uzor za srpsku prestonicu...Mali je primio delegaciju kineskog grada Šangaja, koja boravi u dvodnevnoj poseti glavnom gradu...Nakon sastanka u Skupštini grada, Mali je sa šefom kineske delegacije Vu Dži Mingom otvorio izložbu "Četiri...










