Štrajk javnog sektora u Velikoj Britaniji

Izvor: RTS, 30.Jun.2011, 16:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Štrajk javnog sektora u Velikoj Britaniji

Zbog mera štednje Vlade Velike Britanije, oko 750.000 zaposlenih u javnom sektoru stupilo u štrajk. Ne rade hiljade škola, otežano putovanje avionioma i podzemnom železnicom. Vlada smatra da su mere štednje teške, ali pravične.

Oko 750.000 zaposlenih u javnom sektoru Britanije štrajkuje zbog vladinih planova štednje kako bi se prevazišli budžetski deficit i finansijska kriza u koju je zapala zemlja. Mere >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << podrazumevanju povećanje poreza, smanjenje benificija i javnih troškova.

Hiljade škola nisu otvorile vrata, a polasci putnika u lukama i na aerodromima su odloženi, jer su se štrajku protiv mera štednje pridružili i carinici i vozači podzemne železnice.

Sindikati poručuju da je današnji štrajk samo prvi u nizu protesta predviđenih za predstojeće leto, koje su najavili kao „neviđene u Britaniji u poslednje tri decenije".

„Videćete stotine hiljada civilnih i javnih radnika u štrajku. Očekujemo da će nam se na jesen pridružiti milioni", rekao je lider Sindikata javnih i uslužnih službi Mark Servotka.

Vlada insistira da svi podjednako moraju da trpe posledice plana za smanjenje javne potrošnje za 80 milijardi funti (88,9 milijardi evra). Plan predviđa smanjenje broja zaposlenih u javnim službama i njihovih benificija, podizanje starosne granice za odlazak u penziju sa 65 na 66 godina, više novca koji zaposleni treba da izdvajaju u penzioni fond i smanjenje visine penzija.

Vlada je navela da su te mere teške, ali pravične i smatra da će javnost za sve neprijatnosti izazvane štrajkovima najverovatnije okriviti sindikate. Agencija AP ocenjuje da situacija nije naklonjena sindikatima, odnosno da Britanija nije Grčka, a da je britanska ekonomija i dalje slaba zbog svetske finansijske krize.

Ali, za razliku od Grka koji su zbog toga veoma ljuti, Britanci zasad pokazuju razumevanje. Čak je i opoziciona Laburistička partija savetovala zaposlene da ne učestvuju u štrajku.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.