Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Apr.2011, 13:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kukan: Prevremeni izbori - prepreka za Srbiju
BRISEL -
Šef delegacije Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu Eduard Kukan izjavio je da štrajk glađu nije način za sprovođenje politike opozicije u Srbiji i istakao da prevremeni izbori ne bi doneli pozitivne pomake za budućnost evrointegracija Srbije.
Kukan je, govoreći o apelu delegacije EP i Skupštine Srbije lideru >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Srpske napredne stranke Tomislavu Nikoliću da prekine sa štrajkom glađu i žeđu, rekao da to "nije način za sprovođenje politike opozicije".
"Štrajk glađu nije ispravna politička mera koja se preduzima u situaciji kada je vreme vrlo bitno za zemlju. Tim štrajkom i svim onim što ga prati, remeti se proces u kome je neophodno rešavanje drugih pitanja od strane Vlade", rekao je Kukan.
Tokom dvodnevnog sastanka delegacija EP i delegacije Skupštine Srbije, EP je izrazio očekivanja od političkih lidera u Srbiji da se ponašaju odgovorno i da interes zemlje stave na prvo mesto. Iz Brisela je poručeno da je uspešan nastavak evroinegracionog procesa najvažnije pitanje za Srbiju u ovom trenutku.
Kukan je u razgovoru za radio "Dojče vele" pozvao političko vođstvo Srbije da se koncentriše na „prava pitanja“ sa kojima je zemlja suočena u ovom trenutku, a gledajući iz pozicije Brisela to je evropska agenda.
Iz EP poručuju da će od Srbije zavisi da li će joj do kraja godine biti dodeljen status kandidata. U tom pravcu zemlja mora da posebnu pažnju posveti prvenstveno punoj saradnji sa Tribunalom u Hagu i nastavku pregovora sa Prištinom.
Ako se u to uključe i neophodne reformske procesi, Kukan smatra da bi zemlja, u situaciju prevremenih izbora, više bila posvećena političkim kampanjama nego ispunjavanju svog evropskog cilja.
U Evropskom parlamentu kažu da bi svi želeli da vide Srbiju kao kandidata za članstvo u Uniji. "Srbija je važan igrač na Zapadnom Balkanu i za sada se kreće u pozitivnom pravcu. U Briselu postoji pozitivan politički trenutak koji Srbija mora da iskoristi kako bi napredovala na putu evrointegracija", rekao je Kukan za Dojče vele.
Pogledaj vesti o: Izbori
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








