Izvor: RTS, 01.Nov.2016, 15:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kraj čudesne karijere Miroslava Klosea
Najbolji strelac u istoriji Svetskih prvenstava, Nemac Miroslav Klose, odlučio je da završi bogatu igračku karijeru u svojoj 38. godini.
Klose je saopštio da započinje trenersku karijeru i uči posao u Fudbalskom savezu Nemačke. Akademija u Kelnu, koja nosi ime legendarnog trenera Henesa Vajsvajlera, smatra se jednom od najboljih na svetu.
Kloseov poslednji klub bio je Lacio, koga je >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << letos napustio nakon isteka ugovora, a nedavno se pričalo da bi mogao da pojača Napoli, posle povrede Arkadijuša Milika.
Nastupao je i za Kajzerslautern, Verder i minhenski Bajern, dok je za reprezentaciju Nemačke odigrao 137 utakmica i dao 71 gol, najviše u istoriji tog nacionalnog tima.
Na Mundijalima je ukupno dao rekordnih 16 golova (Ronaldo je postigao 15 golova), a osvojio je i titulu prvaka sveta na šampionatu u Brazilu 2014. godine. Upravo je njegovo ustaljivanje u prvih 11 "elfa", počevši od četvrtfinalnog duela sa Francuskoj, označilo početak ubedljivih partija ove selekcije (koja je prethodno jedva savladala Alžir u prvoj nokaut fazi).
Igrajući veoma fluidni 4-3-3, Nemačka je u Kloseu imala ne samo strelca već i tačku oslonca tokom poseda, igrača koji je na veoma inteligentan način podržavao protok lopte u napadačkoj trećini terena ili otvarao prostor saigračima (pre svih Mileru i Ozilu, ali i Kediri i Krosu – Švajnštajger je po pravilu ostajao niže).
Na kraju, to je izgledalo impresivno – pitajte samo Brazilce... Možda samo njima neće nedostajati prizor Miroslava Klosea na fudbalskom igralištu.





