Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Jan.2013, 22:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sećanje na krvavi januar 1942. godine
ZRENJANIN -
Predstavnici grada Zrenjanina i udruženja boraca položili su danas vence na spomen obeležja na Žitnom trgu i u Karađorđevom parku, u znak sećanja na žtve zločina koje su počinili fašistički okupatori na današnji dan 1942. godine.
Fašistička vojska je tada streljala 150 građana Banata, od toga 30 u Zrenjaninu, u znak odmazde za tri ubijena okupatorska vojnika u kikindskom ataru.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
U znak odmazde, fašisti su 9. januara u Banatu streljali po 30 rodoljuba u Zrenjaninu (tadašnjem Velikom Bečkereku), Banatskom Aranđelovu, Mokrinu, Novom Miloševu i Kikindi.
U Zrenjaninu su uhapšeni rodoljubi, potom povezani u grupe po 10, postrojeni i streljani ispred zgrade suda, a njihova tela su zaprežnim kolima odvezena na Žitni trg, gde su obešena, u cilju zastrašivanja stanovništva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











