Izvor: B92, 27.Apr.2010, 16:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Proglašen najbolji restoran na svetu
Na godišnjoj listi britanskog specijalizovanog časopisa "Restoran" za najbolji restoran na svetu proglašen je danski restoran Noma.
Nomi je pripalo prvo mesto, posle četvorogodišnje neprikosnovene vladavine španskog El Bulija, prenosi BBC.
Vlasnik i glavni kuvar restorana Noma Rene Redžepi, po ocu makedonski Albanac, po majci Danac, koji služi isključivo hranu iz nordijskih zemalja.
Tridesetdvogodišnji Redžepi je, kako piše Gardijan, talentovan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kuvar koji pravi čuda sa divljim biljkama i cvetovima, gorkim lišćem i najsvežijim morskim plodovima, a iza sebe ima rad u restoranima koji su imali i do 3 Mišlenove zvezdice.
Noma se tako našla na prvom mestu ispred nadaleko čuvenih restorana „El Bulli" i „Fat Duck" poznatih po svojim brojnim kulinarskim eksperimentima koji su se na samom vrhu nalazili u protekle 4 godine.
Ovakav izbor, po mišljenju brojnih kritičara, predstavlja udaljavanje od laboratorijskog kuvanja i korišćenja brojnih naučnih metoda za pospešivanje ukusa i prezentacije hrane, i povratak kuhinji baziranoj na lokalnim namirnicama i tradiciji.
Heston Blumental, šef restorana „Fat Duck" koji se po prvi put, od otvaranja kada je osvojio drugo mesto, našao tek na trećem mestu, smatra da je kulinarska scena dobila novu zvezdu i da to predstavlja jednu od prijatnijih promena koja se desila u poslednjih 10 godina.
„Duh koji obitava u sadašnjoj restoranskoj sceni nešto je najbolje što nam se u poslednje vreme dogodilo, po prvi put možemo da vidimo pravo zadovoljstvo drugih kuvara kada vide da se pojavila konkurencija. Nikada nismo imali tako dobru međusobnu saradnju. Ranije se dešavalo da ševovi konstantno optužuju jedni druge za krađu recepata, dok danas, kada probam neko jelo koje me zaintrigira dovoljno je samo da pozovem kuvara i on će mi poslati taj isti recept kao bih ja mogao da mu dam sopstveni pečat", smatra Blumental.
Među deset najboljih restorana, četiri su iz Španije, tri iz SAD, po jedan iz Britanije i Italije, a medju prvih sto, našli su se, po prvi put, i restorani iz Hrvatske i Slovenije.






