Otkud Joda pored saudijskog kralja u đačkom udžbeniku? (FOTO)

Izvor: B92, 26.Sep.2017, 21:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otkud Joda pored saudijskog kralja u đačkom udžbeniku? (FOTO)

Visoki funkcioneri u oblasti obrazovanja otpušteni su zbog udžbenika u kom je objavljena fotografija kralja Fajsala kako sedi pored Jode, svima omiljenog Džedaja iz "Ratova zvezda".

Montirana crno-bela fotogrfija prikazuje Jodu s kraljeve desne strane, dok on potpisuje povelju Ujedinjenih nacija 1945.

Fotografija je greškom dospela u srednjoškolski udžbenik koji je objavilo Ministarstvo obrazovanja.

Iako nije poznato kako je fotografija dospela u knjigu, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zna se da je delo saudijskog umetnika Abdulaha al-Šerija, koji je 2013. napravio seriju takvih slika, kako bi arapsku istoriju prikazao kao "zabavniju".

Al-Šerijeve slike prikazuju Jodu, Dart Vejdera i Kapetana Ameriku u nekim od ključnih trenutaka za arapsku istoriju i ranije su izlagane u SAD i na Bliskom istoku.

Ministar obrazovanja Saudijske Arabije Ahmed al-Ejsa kaže da su udžbenici zamenjeni novom verzijom i da je formiran komitet koji će "utvrditi izvor greške i adekvatno postupiti".

Prema Reuters-u, al-Ejsa je već otpustio zamenika sekretara Odeljenja za nastavni plan i program, kao i sve koji su bili uključeni u kontrolu izdavanja udžbenika.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.