Neuspeh će koštati hiljade i hiljade milijardi dolara

Izvor: B92, 15.Dec.2018, 10:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neuspeh će koštati hiljade i hiljade milijardi dolara

Posle dugog, vrućeg leta koje je uništavalo useve i oborilo vodostaj reka, "Vrelo doba" je izabrana kao reč godine u Nemačkoj.

Udruženje za nemački jezik je danas saopštilo da je žiri za ovogodišnju reč godine odabrao "Heisszeit" - igra reči od "Eiszeit" (Ledeno doba).

Udruženje kaže da taj nov izraz odražava ne samo "ekstremno leto koje kao da je trajalo od aprila do novembra", već ukazuje na širu zabrinutost zbog klimatskih promena.

Nemačka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koja se bavi tim problemom, kaže da će neuspeh u suzbijanju klimatskih promena koštati svest "mnogo više" od "hiljada i hiljada milijardi dolara" koje predsednik SAD Donalda Tramp, kako je rekao u četvrtak, tvrdi da će uštedeti napuštanjem Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine.

Nemačka ministarka za životnu sredinu Svenja Šulce je danas izjavila da, "ako dopustimo da čitava prostranstva ove planete postanu neupotrebljiva za život, to će izazvati ogromne troškove".

Pariski sporazum zahteva od zemalja da smanje emisije zagadjujućih gasova, što bi, kako kažu naučnici, donelo veliku promenu u njihovim ekonomijama.

Bogate zemlje su se tim sporazumom obavezale na finansijsku pomoć siromašnim zemljama za suzbijanje globalnog zagrevanja.

Šulce je novinarima tokom pregovora o tome u Poljskoj rekla da će investiranje u razvoj tehnologije za zaštitu klime dati Nemačkoj "ogromnu konkurentsku prednost".

Pregovarači na sastanku UN u Katovicama o klimatskim promenama upravo razgovaraju o prvom sveobuhvatnom nacrtu sporazuma posle skoro dve sedmice pregovora.

Ministri i visoki zvaničnici 200 zemalja trebalo bi da danas još jednom pretresu preostale razlike i da popodne potvrde sporazum na plenanrnom sastanku.

Među ključnim problemima tokom pregovora prošle noći je bilo pitanje kako uspostaviti funkcionalno "međunarodno tržište vidu karbonskih kredita" - takse na oslobadjanje ugljen-dioksida, i da li neke zemlje treba da dobiju novac za štetu koju su već izazvale klimatske promene.

Sastanak u Katovicama finalizira pravilnik o sprovodjenju Sporazuma o klimatskim promenama u Parizu iz 2015. godine, i treba da uveri siromašne zemlje da će imati finansijsku podršku za mere u ublažavanju zagrevanja klime, kao i da potvrdi da će sve zemlje sveta te napore nastaviti narednih godina.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.