Na prodaju najmanji pištolj na svetu

Izvor: B92, 15.Mar.2016, 21:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na prodaju najmanji pištolj na svetu

Le Petit Protector to je ime najmanjeg pištolja na svetu koji nije veći od nokta prsta, a uskoro će biti ponuđen na prodaju na aukciji u Londonu.

Reč je o ekstremno retkom francuskom pištolju koji se nosi kao prsten i kao nakit a datira još iz 19. veka. Ovo je prvo oružje koje je postavljeno na prsten. Kroz istoriju se koristio najviše kao zaštita od lopova koji kradu novčanike, satove i venčano prstenje.

Pištolj je napravio Francuz Kasimir Lefašo davne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 1828. godine. Kada se puca iz njega, zvuči kao svaki drugi pištolj, ali nije ni blizu iste jačine.

U ovaj najmanji pištolj na svetu stane 2 do 5 zrna olova koji lete manje od 150 metara u sekundi i može napraviti manju rupu na jednoj strani (na primer) limenke. Ne postoje istorijski dokazi da su ovi pištolji ikada korišteni u svrhe odbrane ili za pucanje u nekoga.

Le Petit Protector prestao se proizvoditi kada su postali dostupni mali džepni pištolji. Nikada nisu napravljeni u velikom broju pa su zato danas od strane kolekcionara izuzetno vredni i veoma skupi.

Zavisno od stanja i dodataka, Le Petit Protector pištolj-prstenovi se kreću od 4.000 pa do čak 15.000 dolara po komadu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.