Izvor: Blic, 07.Dec.2009, 06:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Obavezan prsluk za sve vozače
Beograd - Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju propisuje da svaki automobil mora imati dodatnu opremu. Najveća novost za vozače biće obavezno posedovanje svetlosnog prsluka (standard EN471), a kazna za njegovo nenošenje iznosi 5.000 dinara. Takođe, vozači će u automobilima, kao i do sada, morati da imaju prvu pomoć, rezervne sijalice, lance za sneg, rezervni točak, prvu pomoć i trougao.
Stručnjaci smatraju da novi pravilnik o tehničkim uslovima ne donosi rigoroznije >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << norme, već samo uvodi red u saobraćajne propise koji se odnose na obaveznu dodatnu opremu u vozilima.
- Svetlosni prsluk je potreban vozačima koji zaustavljaju vozila na neosvetljenom delu puta, ili u uslovima smanjene vidljivosti. Ako obuku prsluk, biće uočljiviji drugim vozačima, a tako će se smanjiti rizik od nastajanja saobraćajne nezgode - kaže za „Blic" Demir Hadžić iz Ministarstva za infrastrukturu i jedan od autora zakona.
Prema njegovim rečima, vozači će morati da imaju zimske gume na pogonskim točkovima u toku zimske sezone koja traje od 15. novembra do 15. marta.
- U mnogim zemljama Evropske unije posedovanje sve četiri zimske ili letnje gume je obavezno, a predviđene kazne za kršenje ovih propisa su oštre. Mi smo se ipak opredelili za to da samo u toku zimske sezone vozači moraju da imaju zimske gume i to na pogonskim točkovima - navodi Hadžić.
Dodatna oprema obavezna je u svim zemljama u okruženju, s tim što pojedine države imaju svoje odredbe. Tako je, recimo, u Grčkoj obavezno nošenje protivpožarnog aparata, dok kod nas po novim pravilima to neće biti slučaj, ako se ne računaju vozila za prevoz putnika.
- Aparat za gašenje požara moraće da imaju samo vozila koja se koriste u javnom saobraćaju. On će biti obavezan za gradske i prigradske autobuse, ako govorimo u putničkim vozilima aparate za gašenje požara moraće da imaju taksi vozila - navodi Nenad Jovanović, direktor kvaliteta u centru za motorna vozila „Auto-moto saveza Srbije". Zanimljivo je da pomenuti pravilnik ne predviđa da vozila bezuslovno moraju imati rezervni točak. Ovaj deo opreme nisu obavezni da imaju oni vozači čije su gume opremljene nekim sigurnosnim sistemom za vožnju sa izduvanim pneumaticima ili ako vozilo poseduje sredstvo za privremeno osposobljavanje pneumatika poput spreja, pene u boci, kompleta za brzu popravku i tome slično. Posedovanje rezervnog kompleta sijalica važiće za sva vozila osim za ona koja imaju
Cene dodatne opreme
Prsluk - 250 dinara
Trougao - 490 dinara
Lanci za sneg - oko 1.000 dinara
Aparat za gašenje požara (PPS1A) - 1.590 dinara
Kacige za motocikliste - od 5.000 do 90.000 dinara
sijalice bez žarne niti (gasni izvor svetla ili led dioda). Paketi prve pomoći po novom standardu (B SRPS Z.B3.001) još nisu u prodaji, a moraće da ih imaju svi automobili. Domaći propisi koji se tiču obaveznog posedovanja prve pomoći, donošenjem novog pravilnika biće usaglašeni da evropskim normama.
- Ranije smo imali apsurd da čovek kupi automobil u Nemačkoj, sa kompletnom opremom, a da posle mora da dokupljuje prvu pomoć koja je napravljena po našim standardima, jer ona iz Nemačke nije odgovarala našim propisima - kaže Jovanović. Odredbe novog Zakona koje se tiču obavezne opreme u vozilima stupiće na snagu tek pošto bude usvojen pravilnik o tehničkim uslovima. Njegovo usvajanje očekuje se do kraja godine, što znači da vozači već uveliko treba da počnu sa nabavkom opreme koja im nedostaje i koja će prema novim pravilima biti obavezna.
PAŽLJIVO VOZITE U ZONI ŠKOLE
Novi zakon o bezbednosti u saobraćaju veliku pažnju posvećuje zaštiti dece. U zonama škole ograničenje brzine biće 30 kilometara na sat.
-Vožnja brzinom od 61 do 80 kilometara na sat u zoni škole (od 6.000 do 20.000 dinara, oduzimanje dozvole na dva meseca i četiri kaznena poena)
-Vožnja brzinom od 81 do 90 kilometara na sat (od 15.000 do 30.000 dinara ili 30 dana zatvora i šest kaznenih poena, a tri dodatna kaznena boda ukoliko je došlo do nesreće)
-Vožnja brzinom većom od 90 kilometara na sat (najmanje 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena, oduzimanje dozvole na osam meseci). Ukoliko je izazvana nesreća (najmanje 45 dana zatvora, 16 kaznenih poena i zabrana vožnje na minimum 10 meseci)
Sutra: Sedišta za bebe
Pogledaj vesti o: Zakon o saobraćaju










