Peti park ili pravo na grad u Bitefu

Izvor: Mondo, 12.Nov.2015, 23:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Peti park ili pravo na grad" u Bitefu

Predstava "Peti park ili pravo na grad" biće premijerno izvedena u petak 13., dok su reprizna izvođenja zakazana za 14. i 17. novembar.

Foto: Peti park promo

Reditelj Boris Liješević kaže da parkovi danas širom Evrope važe za osetljiva mesta i potencijalna žarišta društvenim nemira.

"Olako se zelene površine ustupaju bogatim kapitalistima i graditeljima, a građani ustaju u odbranu kao da brane svoja ognjišta. Borbe za parkove dobijaju sve odlike >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << revolucije. To se u poslednjih nekoliko godina dogodilo u Istambulu, Banja Luci, Zagrebu... Parkovi postaju poslednja linija odbrane pred nastupajućim neoliberalnim kapitalističkim načinom razmišljanja".

Ona objašnjava da je predstava "Peti park ili pravo na grad" nastala kao rezultat višemesečnog sakupljanja materijala i intervjuisanja učesnika.

"Peti park" postaje metafora društva u kojem je nemoguće moguće, a moguće nemoguće. Društva u kojem svi imaju pravo i svi izlaze iz borbe sa iskustvom i osjećanjem žrtve. Društva u kojem je teško razlučiti da li je nešto pobeda ili poraz", kaže Liješević.

Park na Zvezdari je, po pričanju stanara okolnih zgrada bilo predivno mesto okupljanja i susreta ljudi svih generacija, a danas je neugledna livada sa ostacima porušenih sportskih tribina i košem oborenim u travu.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.