Izvor: Politika, 21.Feb.2011, 15:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vikiliks: Izrael i Čile zajedno špijunirali Iran
TEL AVIV - Zabrinut za rastući uticaj Irana u Južnoj Americi Izrael je sarađivao sa vladom Čilea da bi posmatrao iransku ambasadu u Santjagu, sudeći po diplomatskoj depeši koju je objavio Vikiliks. U depeši poslatoj 21. jula 2008. godine iz američke ambasade u glavnom gradu Čilea se navodi da je izraelski vojni ataše pukovnik Joeli Or obavestio američkog kolegu o izraelskim aktivnostima, prenose mediji u Izraelu. Or je precizirao >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da „radi sa čileanskom istražnom policijom (PDI) i ostalim agencijama (verovatno čileanskom obaveštajnom agencijom ANI) razmenjujući informacije i obezbeđujući obuku kada je moguće”. „Iako nema znakova o povezanosti GOI (vlade Irana) sa terorističkim grupama u Čileu, čileanska obaveštajna služba i izraelska vlada nadziru sve što se čini sumnjivim”, navedeno je u depeši.
Or je poverio američkim diplomatama da se Izrael brine za povećano iransko prisustvo u Venecueli, Kolumbiji i iranskom uticaju na čileanske muslimane i posebno palestinske zajednice.
Najavio je širenje trgovačkih veza Izraela u Latinskoj Americi „kako bi se pomoglo balansiranje rastućeg uticaja Irana u regionu”.
Nedostatak sredstava sprečio je međutim Izrael da izvede taj plan kako valja. Depeša je objavljena nakon što je više južnoameričkih zemalja krajem prošle i početkom ove godine priznalo palestinsku državu.
Tanjug
objavljeno: 21.02.2011.



















