Kuburović: Niški sudovi dobri u rešavanju starih predmeta

Izvor: RTS, 18.Okt.2016, 14:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kuburović: Niški sudovi dobri u rešavanju starih predmeta

Ministar pravde Nela Kuburović pohvalila je niški Osnovni i Privredni sud koji su, kako je navela, među boljim sudovima kada je u pitanju rešavanje starih predmeta, o čemu svedoči i nagrada koju su nedavno dobili na savetovanju sudija u Vrnjačkoj Banji.
Nela Kuburović je, napominjući da su stari predmeti prioritet i Apelacionom sudu u Nišu, rekla da je dobila uveravanja od predsednika tog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << suda da će do kraja godine za 30 odsto biti smanjen broj starih predmeta, saopšteno je iz kabineta ministarke.

U razgovoru sa predsednicima Osnovnog, Višeg, Apelacionog, Prekršajnog i Privrednog suda u Nišu, Kuburovićeva je istakla da su unapređenje efikansosti pravosuđa kroz skraćenje trajanja sudskog postupka i rasterećenje sudova, kao i jačanje pravosudnih profesija, među prioritetima Ministarstva pravde u narednom periodu.
Ukazala je da pored jedinstvenog programa rešavanja starih predmeta, koji donosi Vrhovni kasacioni sud i u skladu sa kojim svi sudovi moraju da donesu svoj program, postoje i kontrole od strane predsednika apelacionih sudova, tako da sudovi moraju da izveštavaju o svim predmetima koji su stariji od četiri godine.
Ministar pravde obilšla je i kancelarije javnih beležnika u Nišu i tom prilikom istakla da javno beležništvo nakon dve godine postojanja, funkcioniše kako treba i da sada nema velikih problema u njihovom radu.
"Postoji ujednačeno postupanje javnih beležnika na području cele Republike i ono što je bitno je da postoje rezultati rada i da je Javnobeležnicka komora Srbije dobro organizovana", navela je Kuburovićeva.
Potvrda toga je i to što će sutra u Parizu, na Kongresu Međunarodne unije notara, Javnobeležnička komora Srbije biti primljena u tu organizaciju, napomenula je Kuburovićeva.
Najavila je da će Ministarstvo pravde u narednom periodu biti posvećeno unapređenju rada javnih beležnika, pre svega njihove odgovornosti.
Disciplinska komisija Ministarstva pravde i Javnobeležničke komore radi intezivno, tako da se, kako je navela, odgovarajuće sankcioniše svaki nedostatak i nepravilnost koji se uoči u radu pa cak i kroz meru zabrane delatnosti.
"Moram da priznam da za ove dve godine nismo imali mnogo takvih slučajeva i da su svega dva beležnika razrešena", rekla je Kuburović.
Podsetila je da su javni beleženici od maja ove godine počeli da rade i ostavinske rasprave, napominjući da je Osnovni sud u Nišu, na primer, ustupio oko 1.500 predmeta ostavina javnim beležnicima.
Pogledaj vesti o: Vrnjačka Banja

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.