Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Jan.2015, 11:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Štete od poplave velike, vlada će pružiti pomoć
Ministar za vanredne situacije u Vladi Srbije Velimir Ilić ocenio je danas da su poplave na jugu Srbije napravile veliku štetu i obećao pomoć ugroženima u izgradnji bedema na kritičnim tačkama na Južnoj Moravi.
Velike štete su u Bosilegradu, Vranjskoj Banji, Surdulici, Vladičinom Hanu i u Grdelici. Oštećena je putna infrastruktura, mostovi i klizišta su se pojavila i firme su oštećene, rekao je Iliću novinarima Gredlici.
On je naveo da će tokom dana sve >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obići i zajedno sa opštinama napraviti zapisnike i konstatovati šta je najkritičnije i šta uraditi već danas i u toku sutrašnjeg dana i dodao da je prvo potrebno zbrinuti građane čiji su objekti oštećeni.
U Grdelici je Južna Morava probila bedeme na dve lokacije i poplavila puteve i desetak kuća u centru varoši.
Ministar Ilić je kazao da će u toku dana iz Beograda stići sušilice kojima će se poplavljeni podrumi osušiti. Obećao je i pomoć za podizanje bedema nedaleko od centra Grdelice, gde se Južna Morava drugi put za četiri godine izlila i poplavila put prema Predejanu.
"Poslaćemo odmah projektante da isprojektuju, da se ova najniža tačka zaštiti jer plavi čitavo naselje Grdelicu. U toku ove sezone 100 posto ćemo zaštiti i trajno rešiti problem. A biće trajno zaštićena i druga kritična mesta, kao i da se reši problem bočnih, bujičnih potoka, koji su napravili najviše problema", kazao je Ilić.
On je dodao da će se razmotriti i pitanje pomoći firmama koje su pretrpele štetu.
Prema njegovim rečima, od Sektora za vanredne situacije traženo je odobrenje za veću količinu nafte kako bi se "mašine uključile i počistili pojedini delovi na jugu Srbije gde su nanosi zemlje veći.
"Ja ću informisati Vladu šta je sve problem", kazao je Ilić.
On je sa gradonačelnikom Leskovca obišao i preduzeće "Milport", čiji je salon nameštaja uništila nadošla reka.
"Ministar je obećao urgentnu pomoć da saniramo štetu. Obećao je da će sve učiniti", kazao je agenciji Beta vlasnik tog preduzeća Miomir Dinić.
Ilić je danas obišao i sela Bričljeve i Suševlje kod Predejana gde su se delovi brda odvalili i zatrpali puteve.
Prema podacima Auto-moto saveza Srbije povlačenje Južne Morave i nabujalih reka u svoja korita, u mnogome je poboljšalo prohodnost lokalnih puteva na području Vranja, Vladičinog i Crne Trave.
Opasnost u vožnji predstavljaju oštećenja na kolovozu u vidu rupa ili kolotraga, koja su slabo vidljiva jer su ispunjena vodom.
Situacija na području Vladičinog Hana danas je stabilna i uglavnom se saniraju posledice koje su napravile nabujale reke i klizišta, rekao je za Tanjug predsednik te opštine Branislav Tošić.
Vodostaji reka su opali i trenutno nije ugroženo nijedno naselje na tom području, ali se Južna Morava u jednom delu približila kućama pa se radi na sanaciji tog problema, rekao je on.
Zbog poplava je uvedena vanredna situacija na teritoriji opštine a sinoć je evakuisano šest porodica sa 22 člana, među kojima i desetoro dece i oni su i dalje smešteni u školi "Branko Radičević", rekao je Tošić.
Jagodina: Reke u koritima, voda na njivama
Topljenje snega proteklih dana, zbog porasta temperature i kiše koja od juče pada, nije prouzrokovala izlivanje reke u Pomoravskom okrugu, ali je puno vode na njivama.
Vodostaj svih reka u Pomoravskom okrugu je u porastu, ali nema izlivanja iz korita i poplava, izjavio je danas Tanjugu načelnik Štaba za vanredne situacije MUP Goran Kušić.
To se odnosi i na najveću srpsku reku Veliku Moravu, zatim Belicu, Lugomir i Crnicu, koje su u maju izazvale katastrofalne poplave u Jagodini, Paraćinu i Svilajncu.
Njihov vodostaj se prati, napomenuo je Kušić.
Vodostaj Velike Morave, prema podacima Republičkog Hidrometeorološkog zavoda Srbije je, kod Varvarina 117 centimetara a kod Bagrdana (Jagodina) 291 centimetar, a prognoza je da će biti "veći porast".
I dok su reke u koritima, velike količine vode "leže" na njivama od kojih su neke zasejane pšenicom i drugim ozimim žitaricama.
Na njivama, kraj puteva, delimično pod vodom i na otvorenom su i velike gomile povađene, izmrzle šećerne repe, koja čeka transport do Šećerana.
Iako vodostaj Morave raste celim njenim tokom od sastavaka Južne i Zapadne Morave kod Varvarina do ušća u Dunav, "nema opasnosti od izlivanja".
Velika Morava je uglavnom opasana visokim nasipima, osim u mestima gde je predviđeno izlivanje, ali je vodostaj sada daleko ispod tog nivoa, rečeno je Tanjugu u "Srbijavode" u Ćupriji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
U 68 nezgoda, jedno lice stradalo, 26 povređeno
Izvor: Press, 25.Jan.2015
Prethodnog dana na putevima u Srbiji evidentirano je 68 saobraćajnih nezgoda u kojima je 26 osoba povređeno, a jedno lice je smrtno stradalo. . U Beogradu je evidentirano 36 saobraćajnih nezgoda u kojima je 18 lica povređeno. . Prema...























