Hotel u Vranjskoj banji dobio novog vlasnika

Izvor: RTS, 19.Sep.2019, 15:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hotel u Vranjskoj banji dobio novog vlasnika

Vranjska banja, ne samo što je najtoplija u Evropi, već je i jedna od najstarijih. Prvi put se pominje u 14. veku, a preteču današnje opštine predstavljaju naselja Izom i Inogošte koja se pominju u srednjovekovnim spisima. Najposećenija je bila 60-ih godina, kada je i počeo da se gradi hotel koji nikada nije završen. Ovih dana je prodat Milenijum grupi. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Vranjska banja prvi put pominje se u povelji Cara Dušana 1343. godine kojom je Hilandaru poklonio dve vodenice i pčelinjak iz banje. Lekovita svojstva banje otkrili su meštani kada su bolesne i stare konje pustili u blato i termalnu vodu koja se tu razlivala.

"Ljudi su primetili da su konji koji su bili takoreći otpisani, osuđeni na smrt, jednostavno čudesno ozdravili i pojavili se potpuno zdravi", kaže Aleksandar Stajić, marketing menadžer u Specijalnoj bolnici.
Prve bazene u banji sagradili su Rimljani, porušili su ih, a zatim podigli nove Turci. 1888.godine po naređenju kneza Milana, sagrađena je Specijalna bolnica koja radi i sada. U banji se lečila i kraljica Draga Obrenović po kojoj je banja jedno vreme nosila naziv. U Specijalnoj bolnici nedavno je otvorena Kraljičina kada posvećena njoj. Pamte i kralja Petra Prvog Karađorđevića koji se lečio od kostobolje, tu je i Kraljeva kada.
U banji su boravile brojne pozorišne trupe koje su igrale predstave po delima domaćih autora, a honorar su dobijale od publike kao dobrovoljni prilog".
"Spomenula bih recimo 1963. godinu, organizaciju manifestacije Karanfil devojče, koja je predstavlja promociju svih kulturnih i turističkih vrednosti ovog kraja", kaže Izabela Savić iz Turističke organizacije u Vranju.
Banja procvat doživljava šezdesetih godina prošlog veka sa razvojem privrede i turizma.
„U to vreme zapošljava skoro tri hiljade ljudi, banja postaje posećana da napomenem da je 1963. i 1964.godine u banji bilo preko 9.000 gostiju. Bilo je i oko 500 stranaca", kaže Nikola Spasić, hroničar i pisac.

U Vranjskoj banji je nekada radilo 19 hotela i više vila, sada su hoteli zatvoreni. Takozvani "Skadar na Banjštici" koji je počeo da se gradi sedamdesetih godina prošlog veka, dobio je vlasnika. Zbog dotrajalosti biće porušen i sagrađen novi. Jedini smeštajni kapaciteti su u Specijalnoj bolnici.
"Popunjenost kapaciteta je visoka čak 80, 90 procenata, na današnji dan evo imamo preko 100 gostiju, a naši raspoloživi kapaciteti su oko 120 postelja", kaže Slađana Stošić, direktor Specijalne bolnice za rehabilitaciju.
U banji se gradi šetalište, asfaltiraju ulice, a drvored kestena iz 1888. godine koji su zasadili vojnici po naređenju kneza Milana koji su krasili ulaz u banju, zamenili su platani.
Pogledaj vesti o: Pčelarstvo

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.